Jeho fotografie sú veľmi pôsobivé. Michal pochádza z R. Zalužian

Netradičné fotky nadrozmerných klieští i zaujímavého kvetu z dielne umeleckého kováča Martina Jackuliaka, ako aj ukážky bojov SNP majú spoločného autora. Pochádza z umeleckého prostredia. Je ním 28-ročný Michal Purdek, rodák z Rimavských Zalužian, ktorý žije v Bratislave a pracuje ako grafik. Ako pre vobraze.sk uviedol, foteniu venuje asi desať rokov. Začínal s ním práve v rodnej obci. „Chodím sem oddychovať. Mám tu obľúbené miesta, prírodu. Mám rád náš kraj, stredné Slovensko, aj kvôli pokoju, aj srdcovým Rimavským Zalužanom,“ hovorí Purdek. Ako tvrdí, odmalička bol „kreatívnou dušou“ a stále sa hľadal. Ako mladší chodil na Letavy, teta mu učí v Základnej umeleckej škole výtvarnú.

„Chodil som krátko do ZUŠ-ky v R. Sobote, ale nebol som ako výtvarník veľmi dobrý. Nevedel som dlho robiť, čo mi učiteľka povedala. Stále ma niečo zaujímalo, až som sa dostal k foteniu. Mladší brat je divadelník i hudobník a kamaráti sú umelci. Ladislav Hedvigi, ktorý robí Kyjatické hračky, mi je krstným otcom,“ priblížil.

„Paradoxne som začal fotiť krajinku. Vtedy som si hovoril, že určite nebudem fotiť portrét a úplne sa to zmenilo, lebo fotím práve portréty a reportáže. Snažím sa dať vyjadrenie do fotografie, aby mala príbeh,“ hovorí Purdek, ktorý sa zhoduje s fotografmi, že najlepší fotoaparát je ten, ktorý má stále so sebou. „Aspoň nejaký malý na street,“ poznamenal. Spoluprácu s umeleckým kováčom Martinom Jackuliakom si pochvaľuje. „Sme veľmi dobrí kamaráti, dopĺňame sa. On niečo vytvorí, spojíme to s prírodou, ktorú máme obidvaja radi a zároveň dotiahneme k tomu myšlienku, príbeh, fotku,“ spomína Purdek, ktorý sa vo fotení zameriava skôr na ľudí, vyjadrenie emócií. Výstavu zatiaľ nemal, ale plánuje ju po dokončení série čiernobielych fotografií. 

Aktuálne pracuje na dokončení charitatívneho kalendára pod názvom Život včely. Podpísal sa pod všetky ročníky ako grafik, tento rok si vyskúšal aj pozíciu fotografa. Podľa jeho spolupracovníkov sa v nej našiel a Michalove fotografie sú veľmi pôsobivé. Purdek pracuje v Bratislave, kam sa vrátil zo zahraničia. Do Rimavských Zalužian sa podľa jeho slov vždy rád vracia.

Príprava kalendára sa blíži takmer k jednému roku. Z veľkej ponuky zaujímavých miest na Slovensku bolo náročné vybrať len niekoľko z nich. Kalendár pritom podľa neho nie je len o fotkách, ale aj o príbehu. „Pracuje v tom viac ľudí. Hlavná myšlienka je, že nás to spája. Aj s tými, ktorí si kúpia kalendár. Tomu, komu pomôže, ale aj nám, ako autorom v pozadí. Je to taký pekný kreatívny proces,“ zhodnotil Purdek. Výrobu kalendára môžete podporiť tu. Strednú školu Michal absolvoval v Lučenci, vyštudoval za mechanika počítačových sietí.

Zdroj: vobraze.sk, foto: Michal Purdek