Riaditeľ školy v R. Sobote bol atlétom. Černý trénuje najmladších hokejistov


Peter Černý je riaditeľom Základnej školy Štefana Marka Daxnera na Sídlisku Západ v Rimavskej Sobote už dvanásť rokov. Vzťah k športu má odmalička, na strednej a vysokej škole sa venoval atletike, dnes učí základy malých hokejistov.
Narodil sa vo Zvolene, na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici vyštudoval odbor učiteľstvo telesnej výchovy v kombinácii s pedagogikou. Následne dostal ponuku viesť mládežnícky tím hokejistov v Rimavskej Sobote a odvtedy tu žije.

Jeho život sa celý čas točí okolo športu. Počas štúdia na strednej športovej škole vynikal v atletike, v ktorej dosiahol niekoľko vynikajúcich úspechov v kategóriách dorastu, juniorov a mužov ako jednotlivec a aj v tímových súťažiach. „Medzi moje najväčšie úspechy ako jednotlivca patria majster Slovenska v behu na 400 a 800 metrov, taktiež majster Slovenska a Československa v štafete na 400 metrov. V súťažiach družstiev sme sa stali vicemajstrami Československa a so strednou športovou školou sme obsadili na neoficiálnych majstrovstvách sveta stredných škôl v Budapešti striebornú priečku, mám na to krásne spomienky,“ zaspomínal si pre vobraze.sk Peter Černý (49). Po skončení strednej školy rok pôsobil v stredisku vrcholového športu mládeže Dukla Banská Bystrica.

Je nielen riaditeľom ZŠ Š.M. Daxnera, ale aj učiteľom telesnej výchovy. V HKM Rimavská Sobota trénuje s menšou prestávkou takmer 23 rokov. Momentálne je trénerom prípravky, kde učí deti korčuľovať, stáť na ľade a úplne základy hokeja. „K hokeju som sa dostal na vysokej škole, keď som si urobil skúšku u profesora Jaroslava Staršieho, ktorý viedol na katedre hokej. Mesto Rimavská Sobota dalo na katedru požiadavku na trénera, následne som si spravil za jeden semester skúšku. Keď som prišiel do Rimavskej Soboty, trénoval som mladších žiakov. Bez zaváhania sa nám podarilo vyhrať druhú ligu. Hrávali tu aj Ján Sýkora, Alex Tamáši, Mišo Slovák, súčasný prezident HKM a mnoho ďalších Soboťanov,“ priblížil.

Funkciu šéfa školy zastáva od roku 2011. Rozhodoval sa o ňu uchádzať po odchode predchádzajúceho riaditeľa Viliama Vidinského. Ako Černý poznamenal, za približne päť rokov sa na škole vymenili dvaja riaditelia a v tom čase chýbala určitá stabilita na takejto pozícii, ktorá je potrebná. Poznal potreby tejto školy vo všetkých smeroch i celý kolektív pedagógov, preto prejavil záujem o riaditeľský post. V tesnej voľbe zvíťazil a od tej doby sedí na stoličke riaditeľa. „Zo začiatku to bolo náročné, potom mi to išlo samovoľne a v súčasnosti je administratívnej práce veľa. Aj keď sme prešli na úplnú elektronizáciu, nie vždy to znamená urýchlenie. Vždy sa snažím veci robiť poctivo, som oporou pre kolegov, hocikedy sa môžu prísť vysťažovať či prísť s novým nápadom, dvere majú otvorené,“ uviedol Peter Černý. Podporuje vzťah žiakov k ekológii. Škola organizovala sedemkrát majstrovstvá Slovenska vo viacboji. Pandémia koronavírusu potom prerušila toto podujatie.


Peter má niekoľko záľub. Jednou z nich je čítanie kníh, a to hlavne detektívky a dobrodružné knihy. Počas letných mesiacov obľubuje hubárstvo, pri zbieraní húb trávi i niekoľko hodín. Relax si užíva na svojej chatke pri Dolnej Strehovej. Tam sa stará o stromčeky, rastliny a po večeroch je to grilovanie s rodinou a kamarátmi. Samozrejme, medzi jeho koníčky patrí tiež šport. Každý štvrtok si zahrá volejbal s dlhoročnou partiou.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album P. Černého