Tamáši má miestenku na majstrovstvá sveta

Alex Tamáši s číslom 25

Rodák z Rimavskej Soboty sa predstaví medzi elitou. Alex Tamáši (24) presvedčil v prípravných zápasoch o svojich schopnostiach a figuruje v záverečnej nominácii hokejovej reprezentácie na majstrovstvá sveta. Tie sa uskutočnia od piatka tohto týždňa v Helsinkách a v Tampere. „Som každopádne milo prekvapený, že som sa dostal do konečnej nominácie. Keď ma kontaktoval asistent generálneho manažéra Oto Haščák a pozval ma do kempu, ktorým sa začala neoficiálna časť prípravy, bol som zaskočený. Vtedy som ešte nepočítal s tým, že by som mohol ísť napokon na svetový šampionát. Dúfal som však, že by som tam mohol cestovať. Snažil som sa podávať čo najlepšie výkony v prípravných zápasoch. Som veľmi rád, že mi to vyšlo,“ povedal pre vobraze.sk Alex Tamáši.

Má za sebou najlepšiu sezónu v Tipos extralige, háji v nej farby HC ’05 Banská Bystrica. Za seniorskú reprezentáciu nastúpil Tamáši vo všetkých šiestich zápasoch v prípravnom období, v tom prvom proti Česku dokonca aj skóroval. Zverenci trénera Craiga Ramsayho odohrali celkovo dva duely proti Česku, rovnako dvakrát si zmerali sily s Nemcami a na Kaufland Cupe sa stretli s Nórskom a Francúzskom. „Na Kaufland Cupe v Žiline sa mi hralo minulý týždeň dobre, mal som zo seba dobrý pocit. V určitých momentoch by som možno chcel hrať viac na puku, celkovo som však bol s mojimi výkonmi spokojný,“ uviedol stredný útočník.

Verí, že odohrá na majstrovstvách sveta čo najviac duelov. „Dúfam, že sa mi bude vo Fínsku dariť a podarí sa mi streliť aspoň jeden gól,“ poznamenal hráč, ktorý začínal s hokejom v Rimavskej Sobote. Vďaka účinkovaniu na MS sa pričiní o ďalší zápis do histórie rimavskosobotského hokeja. „Nepozerám sa ešte na to z tohto hľadiska. Pokiaľ ale viem, tak asi nikto z Rimavskej Soboty nehral na majstrovstvách sveta a budem teda prvý,“ reagoval Alex. Ten sa domnieva, že sa vytvorila v kabíne pred MS dobrá partia hráčov.

Študuje na Technickej univerzite vo Zvolene. Bol mládežníckym reprezentantom a v sezóne 2017/2018 zápolil na svetovom šampionáte do 20 rokov v Buffale. Je ľavákom. „Vždy si viažem pred zápasmi ľavú korčuľu ako prvú. Je to jediný môj zvyk, ktorý dodržiavam,“ prezradil.

Podľa jeho slov sa snaží pred zápasmi nestresovať a zachovávať si chladnú hlavu. „Menšia tréma pred duelmi na MS bude, ale to je vždy dobre, lebo to posúva hráčov k lepšiemu výkonu,“ povedal Tamáši.

Soboťan Tamáši strelil gól Česku. Bol najlepším hráčom Slovenska
Soboťan Tamáši bojuje o účasť na majstrovstvách sveta

Zdroj: vobraze.sk, foto: album Alexa Tamášiho