Mestskú záhradu Zoltánka v Tornali pomáhajú revitalizovať žiaci reedukačného centra

Zoltánka mestská záhrada Tornaľa

Chátrajúci areál mestskej záhrady prezývanej Zoltánka v Tornali revitalizujú svojpomocne. Pomáhajú pritom žiaci. V objekte je zanedbaný amfiteáter, ktorý je bez hľadiska, zdemolované toalety, nevyužité trávnaté plochy, osamotené viac ako 300-ročné platany, ktoré boli nominované kedysi aj na titul „strom roka“. Osirotená, ale povestná kamenná pevnosť s malou vežičkou sa tiež stala útočiskom bezdomovcov či neprispôsobivej mládeže.

Mesto, ako majiteľ, areál kosí a v posledných rokoch bola opravená časť betónového oplotenia vyše dvojhektárovej plochy. Podľa domácich obyvateľov by však záhrada mohla byť pýchou Tornale. K posunu došlo v marci tohto roka, keď žiaci miestneho reedukačného centra mládeže začali s čistením hradného priestoru, ako aj s celoplošným kosením trávnatých plôch. Podľa slov riaditeľa Reedukačného centra Petra Tótha, ktorý je zároveň poslancom mestského zastupiteľstva, sa na rokovaniach viackrát rozprávali o plánoch a predsavzatiach, čo spraviť so Zoltánkou. „No vždy to skĺzlo na ďalšie plány a projekty a v podstate sme sa ďalej nikdy nedostali. Celé to patrí pod patronát MsKS M.Tompu, ale oni nemajú ľudí na údržbu a starostlivosť, ani trebárs na kosenie. Potom mi napadlo, že v rámci odborného výcviku našich žiakov, by sme mohli urobiť niektoré práce. Po dohode s mestom to konečne nabralo reálne kontúry,“ priblížil pre vobraze.sk Peter Tóth, ktorý inicioval toto čistenie.

Zoltánka mestská záhrada Tornaľa

Na hodinách odborného výcviku poľnohospodárskej a lesníckej výroby sa žiaci najprv pustili do vyčistenia hradného kopca a jeho okolia. Vyrúbali kríky, odstránili náletové dreviny a púšťali sa do kosenia. V najbližšej dobe majú byť osadené už vyrobené oddychové lavice a pripravujú aj kvetinový záhon. Všetko by mali stihnúť do konca tohto mesiaca, nakoľko 28. mája je tu naplánovaná veľkolepá oslava „Deň detí“ v gescií mesta a mestských škôl.

Okrem toho, že mesto má podaný projekt na revitalizáciu javiska amfiteátra a tiež na zriadenie mobilného hľadiska, žiaci reedukačného centra sa naďalej budú činiť. Podľa slov riaditeľa plánujú vybudovať malý altánok a obnoviť tu niekdajšiu studničku, ako odberné miesto minerálnej vody z neďalekého prameňa. V budúcnosti by tu samospráva chcela spraviť verejné osvetlenie, kamerový systém, detské ihrisko a tiež oddychovú a športovú zónu. Ako priblížila primátorka Tornale Anna Szögedy, v Zoltánke je naplánovaný Deň detí na poslednú májovú sobotu.

Zdroj: vobraze.sk