Hnúšťan Szőke bude s cyperskými spoluhráčmi čeliť na európskej scéne Slovanu Bratislava

Cyperský Aris Limassol, v ktorom pôsobí Hnúšťan Július Szőke, narazí v play – off Európskej ligy na Slovan Bratislava. „Nechcel som dostať bratislavský Slovan, pretože to znamená, že jeden z nás vypadne,“ povedal pre vobraze.sk dvadsaťosemročný stredný záložník Szőke. „Urobíme všetko pre postup. Nebudem nás dopredu porovnávať, nepatrí sa to. Uvidíme, kto bude v tomto dvojzápase silnejší a odhodlanejší. Ten postúpi ďalej,“ dodal. Prvý duel sa bude hrať vo štvrtok tento týždeň v slovenskej metropole. „Na tomto novom štadióne som ešte nehral. Teším sa na dobrú kulisu. Dúfam, že bude plný štadión,“ podotkol Július Szőke.

Aris Limassol stroskotal v treťom predkole Ligy majstrov na Rakówe Čenstochová (1:2, 0:1). Slovanistov v ňom zastavili futbalisti Maccabi Haifa. „Našim cieľom bola, samozrejme, skupina Ligy majstrov. Ale boli by sme vďační aj za skupinovú fázu akejkoľvek európskej súťaže. Dúfam však, že to bude Európska liga,“ uviedol Szőke. „Myslím si, že sme boli poľskému mužstvu minimálne vyrovnaným súperom. Mali sme veľkú prevahu väčšinu dvojzápasu, ale, bohužiaľ, dostali sme hlúpe góly, a tak sme museli doháňať nepriaznivé skóre. Raków bol na nás veľmi dobre defenzívne pripravený,“ priblížil.

Július Szőke sa stal v minulej sezóne s mužstvom Aris Limassol majstrom Cypru. Bola to jeho premiérová sezóna v tejto krajine. „Oslavy sú všade rôzne, ale najlepšie sa titul oslavuje priateľmi a rodinou doma. S tými, ktorí ma poznajú odmala a vedia, o čom som sníval celý život,“ reagoval bývalý mládežnícky reprezentant. Život v tejto krajine si pochvaľuje. „Môj život na Cypre je ako rozprávka,“ vravel v priebehu minulého ročníka. Majstrovské oslavy zažil tretíkrát v kariére. Predtým získal dva tituly v bieloruskom Šachťore Soligorsk. Vníma zápasy proti Slovanu Bratislava aj ako šancu dostať sa do pozornosti reprezentačného trénera Slovenska? „To je asi tá posledná vec, ktorá ma trápi. Pre mňa je dôležitejší Aris a moje výkony v jeho drese,“ odvetil.

Legionársky chlebík okúsil Szőke aj v Šachtere Karaganda (Kazachstan) i v izraelskom Hapoel Ironi Kirjat Šmona. Prvú ligu si na Slovensku zahral vo farbách Ružomberka, Zlatých Moraviec i Podbrezovej. S futbalom začínal v Hnúšti, v žiackom veku hájil i rimavskosobotské farby.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album Júliusa Szőkeho