Na Kurinci pracujú štyri plavčíčky. Ponuky na bazén s vlnobitím sú vyššie, ako mesto predpokladalo

Plavčíčky Virgínia, Alexandra a Linda

Rekreačná oblasť Kurinec Zelená voda pri Rimavskej Sobote po návrate augustových teplôt ožila. Osvieženie v nej hľadajú ľudia počas prázdnin či dovoleniek. Mnohí využívajú celodenný vstup, no pri pokladni sú rady aj po 17. hodine, kedy je už zľavnené vstupné. Počas uplynulého víkendu služby kúpaliska využilo najviac ľudí v nedeľu, prišlo ich vyše dvoch tisíc. O ich bezpečnosť sa stará celkovo 12 plavčíkov. Striedajú sa na dve zmeny a sú medzi nimi aj štyri plavčíčky. Ako pre vobraze.sk priblížili, pre túto brigádu sa rozhodli, aby si mohli užiť teplo, vodu aj spoločnosť. Ak im to časovo vyjde, tak radi prídu aj na budúci rok. „Hlavne kvôli dobrej partii,“ potvrdili Virgínia a Alexandra, ktoré sú tento rok plavčíčkami po prvýkrát. Pri bazénoch sme ich stretli dnes dopoludnia. Ich skúsenejšia kolegyňa Linda Szőkeová sa na Kurinec ako plavčíčka vrátila po menšej prestávke.

Práca ju baví a venuje sa jej zodpovedne, aj keď je mladou mamičkou. Ako ďalej spomenula, vážne prípady, že by sa niekto topil v ich službe nemali. Pomáhajú však niekoľkokrát pri poraneniach od pádov či úrazov a rozbitých rúk, nôh i hlavy. „Na mieste v takýchto prípadoch vieme zranenému poskytnúť prvú pomoc vydezinfikovaním, ošetrením a voláme záchranku,“ povedala pre vobraze.sk Linda Szokeová. Podľa jej slov im nedávno odpadol jeden pán. „Pomáhala nám vtedy náhodou aj zubná lekárka, ktorá išla do auta pre tlakomer. Pán sa prebral až tesne pred príchodom sanitky,“ spomenula. Plavčíčka vyzýva ľudí, aby dodržiavali pitný režim, nakoľko pri vysokých teplotách, ako sú tieto dni, hrozí častejšie odpadávanie. Ľudia sa na nich častokrát obracajú aj so štípancami. „Odporúčame ďalej, aby si nosili lieky po uštipnutí, ak je niekto alergik. Návštevníci si zvyknú nosiť adrenalínové perá, ak by bolo treba náhodou,“ zdôrazňuje.

Pre túto prácu sa Linda rozhodla ešte ako študentka Gymnázia Ivana Kraska. Na túto možnosť ich upozornila riaditeľka. „Je to super príležitosť a možnosť byť pri vode a s ľuďmi. Urobila som si kurz v Ružomberku a nastúpila som. Bolo to super rozhodnutie, lebo aj teraz sme tu veľmi dobrý kolektív,“ povedala. Medzi povinnosti plavčíkov patrí však aj čistenie okolia bazénu, brodítok. Obzvlášť dohliadajú na tobogány, aby sa ľudia nepredbiehali a nezranili. Najviac tam za zážitkom z tobogánu chodia deti, potom dospelí, ale mali tento rok aj viacero aktívnych dôchodcov.

Minmoriadna situácia nenastala na Kurinci tento rok ani podľa vedúceho športových a rekreačných zariadení Technických služieb mesta Jozefa Slaninu. „Najčastejšie asi plavčíci riešia upozornenia návštevníkov vedúce k dodržiavaniu disciplíny,“ hovorí a dodáva, že to však je aj na iných kúpaliskách častým javom.

V rekreačnej oblasti sa avizované parkovanie túto sezónu už platiť nebude. Po sezóne by sa malo začať s výstavbou bazénu s vlnobitím. Zhodlo sa na tom vedenie mesta i väčšina poslancov. Predpokladané náklady na výstavbu tohto bazénu sú viac ako 1,4 mil. eur, pričom financované majú byť z úveru. Navrhnuté financie však postačovať nebudú.

Do verejného obstarávania sa prihlásili dvaja záujemcovia. Ich ponuky ale podľa vedúcej odboru rozvoja mesta Evy Murárikovej prevyšujú finančné krytie rozpočtu. Ako ďalej pre vobraze.sk uviedla, súťaž zatiaľ nemohla byť uzatvorená a poslancom budú v septembri predkladať návrh navýšenia rozpočtu o 350-tisíc eur. Ak návrh podporený nebude, súťaž budú musieť zrušiť.

Samospráva chce na Kurinci postaviť bazén s vlnobitím a technologickou budovou, má mať atypický tvar a jeho plocha má mať rozmery približne 50×70 metra.

Zdroj: vobraze.sk