Biatlonistka Ema Kapustová z Revúcej triumfovala v Česku. Okrem zlata si priniesla bronz

Ema Kapustová na pódiu (v strede)

Ema Kapustová potvrdila dobrú formu na majstrovstvách Česka v letnom biatlone. Dvadsaťročná Revúčanka získala zlatú medailu v stíhacích pretekoch junioriek na 10 km. Český šampionát bol zároveň súčasťou IBU CER Cupu. V Letohrade prebiehali uplynulý víkend zápolenia na kolieskových lyžiach. Nedeľňajšie stíhacie preteky nadväzovali na rýchlostné preteky na 7,5 km, v ktorých bola Kapustová diskvalifikovaná. „Súviselo to s tým, že som si pomýlila prejazdový koridor. Na trať stíhacích pretekov som teda vybiehala ako posledná s časovým odstupom za ostatnými pretekárkami. Napriek tomu bolo mojím cieľom vyhrať tieto preteky. Chcela som si dokázať, že sa to dá. Preteky mi vychádzali po bežeckej i streleckej stránke. Cítila som sa na trati super. Mala som stopercentnú streľbu. Trafila som všetkých dvadsať terčov. Keď som prišla do cieľa, bola som veľmi rada, že som splnila to, čo som si zaumienila,“ povedala pre vobraze.sk Ema Kapustová (Otchenash Team).

Zdôraznila, že prikladá veľkú váhu tomuto prvenstvu. „Mohla som sa porovnať aj s českými pretekárkami, ktoré sú na tom výkonnostne fajn. Prvýkrát počas tohto leta som mala stopercentnú streľbu. Na trati v Letohrade je pritom náročný príchod na strelnicu, čo súvisí s jej profilom. Spokojná som bola nielen so streleckým výkonom, ale tiež s tým bežeckým. Na majstrovstvách Česka som vyhrala stíhacie preteky aj vlani, lenže to som išla na trať z prvého miesta po rýchlostných pretekoch,“ skonštatovala odchovankyňa revúckeho biatlonu, študujúca na UMB v Banskej Bystrici.

V superšprinte žien na 3 km si vybojovala v sobotu Ema Kapustová bronzovú medailu. „Tento český šampionát má špecifickú atmosféru i netradičný harmonogram súťaženia. V sobotu som najskôr absolvovala rýchlostné preteky junioriek a večer superšprint žien. Trojkilometrová trať je krátka, takže rozhoduje streľba, čo sa mi páči. Je to brutálna súťaž, inde to nezažijeme, na strelnicu prichádzame neskutočne zadýchané. Urobila som na nej nejaké chyby,“ priblížila mládežnícka reprezentantka a pokračovala: „Bola som však s tretím miestom spokojná. Cením si ho. Predbehla som napríklad české seniorské reprezentantky Markétu Davidovú i Jessicu Jislovú.“

Biatlonistku Emu baví v lete súťaženie na kolieskových lyžiach i v klasickom behu. „Trochu viac však asi preferujem kolieskové lyže,“ podotkla. V auguste získala Kapustová dve strieborné medaily na svetovom šampionáte v Osrblí, kde súťažila na kolieskových lyžiach v juniorskej kategórii. Následne sa stala dvojnásobnou juniorskou majsterkou Slovenska vo Vyhniach. Tam prebiehali zápolenia v klasickom behu.

Čomu pripisuje, že sa jej darí v aktuálnej letnej sezóne? „Badať spoluprácu s trénerom Martinom Otčenášom, pod vedením ktorého trénujem druhý rok. Prípravu sme zobrali trochu z iného uhla. Venujeme sa mojim slabším stránkam a takým veciam, ako je napríklad zlepšenie dynamiky a výkonnosti v behu. Som rada, že som si mohla v Česku otestovať, ako som na tom. Príprava na zimu ide dobrým smerom. Pomáha mi aj spolupráca s mentálnym koučom,“ odvetila Ema Kapustová.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album E. Kapustovej