Kórejský investor v Hnúšti má prepusiť vyše 300 zamestnancov. Sťahuje sa do R. Soboty

Bývalé SLZ v Hnúšti, kde sídli investor Yura Eltec Corporation Slovakia a iní.

Kórejský investor Yura Eltec Corporation Slovakia, ktorý sa zaoberá výrobou káblových zväzkov do áut, končí s výrobou v Hnúšti. V meste pôsobí 16 rokov a Yura patrila medzi najväčších zamestnávateľov. V polovici decembra prepustil tento zamestnávateľ zhruba 330 pracovníkov. Niekoľko desiatok pracovníkov by malo za prácou dochádzať do okresného mesta Rimavská Sobota. Investor má v R. Sobote vlastné priestory, kým v Hnúšti pôsobí v prenajatých. Ako ďalej pre vobraze.sk priblížil primátor Hnúšte Martin Pliešovský, spoločnosť má zmluvu s mestom uzavretú do marca. „Na včerajšom stretnutí sme sa dohodli, že možnosti ďalšieho rokovania v budúcom roku nerušíme, aj keď, žiaľ, u nás ľudia končia,“ povedal Pliešovský s tým, že investor ohlásil hromadné prepúšťanie 15. decembra na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

„Ostatných približne 80 zamestnancov prejde pravdepodobne do R. Soboty. S výrobnou halou sa do budúcnosti počíta ako s logistickým centrom pre ich výrobky alebo ich budú využívať ako skladové priestory. O peniaze z nájmu tak mesto nepríde. Mrzí nás však táto situácia,“ hovorí Pliešovský, podľa ktorého mali v ponuke aj odpredaj priestorov investorovi, čo Yura požadovala v jednej z alternatív zachovania ich výroby v Hnúšti. „Spomenul som to. Išlo to však do stratena, nakoľko ich plán na rok 2024 je taký, že v Hnúšti pracovníci nezostanú a prejdú do R. Soboty, kde majú väčšie výrobné priestory a doplnia tam personálne chýbajúce pozície,“ dodal Pliešovský. Neprešiel ani návrh ponechania časti najlepších pracovníkov z mesta a okolia, ktorí by boli výkonnejší, ako vo veľkej fabrike. Zároveň Pliešovský doplnil, že budú ku svojim občanom zhovievaví a na dochádzanie za prácou sa budú snažiť zabezpečiť čo najkomfortnejšie podmienky.

Yura Eltec Corporation Slovakia Rimavská Sobota

Primátor však podotkol, že neustále pracujú na novom investorovi, ktorý by ponúkol prácu ľuďom. „Máme podporu ministerstva hospodárstva. Podľa ich vyjadrení je Hnúšťa zaradená do najužšieho balíka na prichádzajúcich investorov na Slovensko,“ ubezpečuje Pliešovský. Okrem prenájmu haly môže nový investor postaviť aj novú fabriku v priestoroch priemyselného parku, na ktorých je vyčlenených približne 10 tisíc metrov štvorcových.

Yura sídli v hnúšťanskom priemyselnom parku, priestoroch bývalého SLZ. Vo veľkej budove je spolu aj so spoločnosťou Versaco, ktorá sa zaoberá výrobou puklíc. „Tí hlásia rozšírenie priestorov. Potrebujú skladové priestory a možno budú aj stavať. Všetko sa uvidí možno aj v závislosti od nového investora,“ vyjadril sa.

V areáli sídli aj spoločnosť Majk z Heľpy, ktorá vyrába lisovanú vytláčanú a technickú gumu.

Zdroj: vobraze.sk