Pred rokom odstrelili v Hnúšti komín + video

odstrel komínu v Hnúšti

Dnes je presne rok, čo odstrelili v Hnúšti komín. Riadeným odstrelom s pomocou 15 kilogramov trhaviny zmizol z panorámy Hnúšte. Trvalo to len pár sekúnd. Bol jedným zo štyroch komínov v areáli bývalých Slovenských lučobných závodov. Pripomeňme si túto udalosť prostredníctvom záberov Roberta Piatrika z vtáčej perspektívy. Počas najväčšej prevádzky v SLZ v minulosti pracovali tisícky ľudí.

Dvanásteho decembra 2020 odstrelili najmladší z komínov. Mal 80 metrov, nachádzal sa v časti, ktorá patrí mestu a zavadzal potenciálnym investorom. Obávali sa totiž v jeho blízkosti postaviť prípadnú prevádzku alebo novú fabriku. Samospráva v priebehu roka čistila pozemky od niekoľkých ton sutín. Ako pre médiá vtedy uviedol Milan Hvizdoš, technický vedúci odstrelu spoločnosti Demonta, komín navŕtali a urobili tri deštrukčné rezy. Súčasťou demolácie bola aktívna aj pasívna ochrana, zakryté tak boli deštrukčné rezy. Potrebné bolo aj prekrytie okenných tabúľ na okolí. Práce na demolácii komína či okolitých objektov stáli vyše 170-tisíc eur, financované to bolo z projektu ministerstva hospodárstva.


Komín nebol využívaný a v minulosti slúžil na chemickú výrobu. Tá skončila v roku 1997. Komín bol súčasťou hál, ktoré boli postavené na špeciálnu vojenskú výrobu, týkajúcu sa výroby plynových masiek.

V súčasnosti časť areálu slúži ako priemyslený park. Medzi najväčších zamestnávateľov patrí spoločnosť Yura Eltec Corporation Slovakia pôsobiaca zároveň aj v R. Sobote či investor Versaco.

Zdroj: vobraze.sk, video: Robert Piatrik