Na Vyšnej Pokoradzi zakvitli nové čerešne i jablone

V rimavskosobotskej mestskej časti Vyšná Pokoradz rozkvitli a zazeleňali sa ozdobné čerešne i jablone. Nasadili ich vlani popri ceste, ako náhradnú výsadbu za už staré veľké stromy, ktoré vypílili. Rozhodol o tom niekdajší výbor mestskej časti. Štrnásť stromčekov teraz skrášľuje miesto, kde boli predtým vysoké lesné dreviny, smrek či javor jaseňolistý.

„Vysadili ich asi pred šesťdesiatimi rokmi, sú aj v meste pri cestách. Každoročne ich však treba strihať a prišlo nám zbytočné, aby sa tu tomu každý rok niekto venoval,“ priblížil pre vobraze.sk Radovan Slocík, ktorý nové stromy navrhol a zasadil. Podotkol, že v súčasnosti sú už aj iné vyšlachtené dreviny, ktoré sú vhodnejšie do miest, ulíc a sú okrasno-úžitkové. Sú užitočné pre včely, plody majú len veľmi malé a nejedia sa. „Chceli sme si to tu skrášliť a ukázať verejnosti, ako by to mohlo vyzerať pri obnove zelene,“ podotkol Slocík.

V samotnom meste Rimavská Sobota dochádza k náhradnej výsadbe na sídliskách, ale aj v mestskom parku, pri cintoríne či na Sídlisku Západ. Najväčšia náhradná výsadba bola zrealizovaná tento rok na Gorkého ulici. Tu došlo k vypíleniu asi k šesťdesitich kusov vysokých tují a namiesto nich bola nasadená katalpa bignóniovitá.

Podľa samosprávy išlo o komplexný projekt spojený aj s rekonštrukciou chodníka. Ako pre vobraze.sk objasnil Ján Bozó z referátu stavebného poriadku, životného prostredia a dopravy na mestskom úrade, nové stromy esteticky aj rozmerovo vyhovujú mestskému prostrediu. Zohľadňovali pritom prehľadnosť dopravnej situácie, osvetlenie či viditeľnosť dopravného značenia.

Ku genéze výsadby zelene na sídliskách sa vyjadril aj arborista Marek Áč. Ako spomenul, v minulosti sa na sídliskách sadili rýchlorastúce dreviny, malé smreky, ihličnany, aby bolo prostredie čím skôr krajšie. Popritom boli vysadené aj parkové a vhodnejšie stromy, ktoré rastú ale pomalšie. Odstupom času mali nahradiť lesné ihličnany. Len tie sa podľa neho mali postupne vypiľovať z prostredia, ktoré im nie je prirodzené. Vznikol tak mix a zmenou doby či systému po revolúcii sa na to pozabudlo. Vysoké stromy tak narásli ešte viac. K veľkému vypiľovaniu smrekov došlo pred pár rokmi napríklad na Námestí M. Tompu v R. Sobote, či na Sídlisku Rimava, kde rástlo veľa ihličnanov.

K náhradnej výsadbe došlo pred pár rokmi aj v obci Ožďany, kde vysadili asi 40 líp. „Sadené boli počas pandémie. Darí sa im dobre a asi 90 percent z nich prežilo. Sadili nám ich odborníci. Boli to už väčšie stromy,“ povedal starosta Oždian Ján Matej. Na Teplom Vrchu pred rokmi obnovovali Coburgovskú alej. Minulý rok vysadili pred obcou Čerenčany japonské čerešne. Je ich 16 a podľa starostky Zuzany Študencovej nahradili vypílené staré topole.

Zdroj: vobraze.sk