Na Gorkého ulici v R. Sobote vysadia 60 nových stromov

Na Gorkého ulici v Rimavskej Sobote, kde prednedávnom došlo k masívnemu vypíleniu drevín, pribudne nové stromoradie. V súčasnosti tam odstraňujú staré pne, ktoré by prekážali náhradnej výsadbe. Samospráva tu minulý rok zrekonštruovala chodník a spolu s výsadbou nových stromov má ísť o komplexný projekt obnovy ulice. Ako pre vobraze.sk uviedol Ján Bozó z referátu stavebného poriadku, životného prostredia a dopravy na mestskom úrade, má ísť o 60 kusov nových stromov, ktoré by esteticky aj rozmerovo vyhovovali mestskému prostrediu. „Aby to bolo súmerné a do budúcna nevznikali problémy. Je to komplexné riešenie revitalizácie celej ulice a je na mieste. Sadíme to aj pre budúce generácie,“ hovorí a dodáva, že zohľadňovali aj prehľadnosť dopravnej situácie, osvetlenie či dopravné značenie. Novými stromami má byť katalpa bignoniova. „Čakáme na dodávku stromov. Už sú objednané. Svojou veľkosťou budú vyhovovať a nebudú spôsobovať potom problémy.“

Podľa Bozóa bola na ulici zmes viacerých druhov tujíí, ktoré už svojou veľkosťou, biologickým vekom robili skôr problém. „Zasahovali do inžinierskych sietí, koreňový systém narúšal prípojky k jednotlivým rodinným domom a bola znížená hygiena bývania. Niektoré domy nedostávali poriadne svetlo,“ povedal a dodal, že obyvatelia Gorkého ulice spísali aj petíciu za to, aby to mesto riešilo a aby sa tieto negatíva odstránili a vysadilo sa niečo pekné, súce, vyhovujúce.

„Dlho sme to chodili pozerať, ako by sa to dalo upraviť. Boli tam ale aj vyschnuté stromy a len orezaním by to nebolo potom súvislé a koreňový systém by to aj tak neobmedzilo. Vyzeralo by to pritom ako vylámané hrable,“ ozrejmil. Poukázal na to, že zvažovali aj orezanie tují, ale boli už pristaré a na drastické zmeny by nemuseli dobre zareagovať. Ako Ján Bozó ďalej spomenul, našli sa aj odporcovia vypílenia viac ako 50 kusov stromov na spomínanej ulici. „To, čo sa urobilo a bude sa ešte len robiť, je práve jednoznačne deklarovaná vôľa obyvateľov ulice v drvivej väčšine,“ skonštatoval. Zároveň podotkol, že v dnešnej dobe je trend za každú cenu, každý strom všade nechať. „Ako človek, tak aj strom má však svoju životnosť a v určitý čas môže spôsobovať aj negatíva. Myslím si, že z ľudí sa trochu vytráca zdravé vidiecke zmýšľanie. Ľudia si nedávajú veci do súvisu a nevidia dôsledky,“ uzavrel.

 
K plošnému výrubu na Kurinci smerom na Močiar skonštatoval, že to je súkromný pozemok a povolenie vydával okresný úrad. 

Zdroj: vobraze.sk

Na Gorkého ulici v R. Sobote vypílili vyše päťdesiat tují. Plánujú tam nové stromy