Bývalé mlyny v R. Sobote majú nového majiteľa, naznačil ich využitie v budúcnosti

Bývalé silo v Rimavskej Sobote v rekonštrukcii. Ide o najvyššiu z budov v Rimavskej Sobote

Budovy bývalých mlynov na Košickej ceste v Rimavskej Sobote rekonštruujú. Zmenili majiteľa, je ním spoločnosť ATB Slovakia – Doprava z Banskej Bystrice. Jej majiteľom je podnikateľ Tibor Bartók z Čerenčian. V súčasnosti v areáli prebiehajú rekonštrukčné a čistiace práce. Na najvyššej budove, ktorá slúžila ako silo, sa začalo s demontážou stien. Ako pre vobraze.sk priblížil konateľ spoločnosti Tibor Bartók, budovu sila nebudú asanovať, ale dostane novú fasádu. „Nanovo nám to spravia. Oplechujú, aby to vyzeralo tak, ako nová budova. Je to kvalitne spravená budova, škoda len, že bola rozkradnutá. Všetko železo čo vedeli, odniesli. Napílené boli už aj železá vo fasáde,“ priblížil Bartók s tým, že žiadnu z budov v areáli sanovať nebudú. Opravujú strechy, lebo všade zatekalo a budovy chcú zachrániť.

Nižšiu budovu pri vstupe do areálu zatepľujú. Podľa Bartóka sa do jednej polovice nasťahuje ich spoločnosť. „Plánujeme tam urobiť väčšiu požičovňu techniky,“ podotkol s tým, že by tam bola k dispozícii menšia technika ako valce, bágriky, dočasné oplotenia. Ako do budúcnosti naznačil, v areáli chcú urobiť aj výrobu tlakových hadíc. „Ak všetko dobre pôjde, malo by tam byť aj sídlo Česmadu a karty do tachografov by vodiči nemuseli chodiť vybavovať do Banskej Bystrice, čo tiež uľahčí život v R. Sobote. Rokujeme aj s investormi a vzniknúť by mohli aj nové pracovné miesta,“ podotkol.

Firma ATB Slovakia – Doprava pôsobí na slovenskom trhu už približne 18 rokov. Vykonáva zemné a výkopové práce a podieľajú sa na viacerých investičných výstavbách. Aktuálne ich stroje a zamestnanci robia ako subdodávatelia na výstavbe cyklotrasy medzi Rimavskou Sobotou a Poltárom.

Rimavskosobotská samospráva vydala v roku 2013 pre spoločnosť Dituria povolenie na odstránenie stavby mlynov. Týkalo sa ôsmich objektov. Medzi nimi bola čistička, dielne, garáže, jedáleň, oceľový hangár, umývacia rampa, vrátnica či obilné silo. Zámer však prehodnotili a došlo len k výrubu stromov a čisteniu pozemku. Niektoré stromy ako náletové dreviny rástli už aj na najvyššej streche sila.

Zdroj: vobraze.sk