Tornaľské kúpalisko ani túto letnú sezónu nebude slúžiť svojmu účelu. Vo vegetačnom období tu začali píliť topole. Momentálne sú práce prerušené a pokračovať majú na jeseň. Celkovo ide o približne 180 stromov a k rozhodnutiu ich vypíliť dospeli na základe dendrologického prieskumu. Stromy nevyhovujú z hľadiska ochrany životného prostredia. Ako pre vobraze.sk ďalej priblížila primátorka mesta Tornaľa Erika Győrfiová, približne tretina topoľov je vyrúbaná. „Stromy boli už nahnité. Aj nedávno tam pri veľkom vetre vyvrátilo jeden veľký topoľ. Našťastie tam nikto nebol a nedošlo ani k poškodeniu. Posudok budeme musieť dať urobiť aj na kemping, lebo tam je podobný stav,“ povedala Győrfiová. Zámer prestavby prírodného bazéna na atraktívne kúpalisko poslanci odsúhlasili a je naďalej aktuálny.
Poslanci mestského zastupiteľstva odsúhlasili vo februári súťažné podmienky verejného obstarávania a zároveň sa už zaoberali aj ďalšími problémami a úlohami, ktoré súvisia s rekonštrukciou. Hlavným ťahúňom riešiteľov týchto aktivít je komisia pre cestovný ruch, regionálny rozvoj a životné prostredie mesta. Jeho predseda Zsolt Herczeg, ktorý napĺňa už svoje štvrté volebné obdobie, pre vobraze.sk uviedol, že na prestavbu prírodného bazéna má mesto našetrené okolo 960-tisíc eur. Projekt obsahuje bazén s piesočnatou plážou, plávajúcim hradom, s malým tobogánom, mólom a plaveckými dráhami.
„My ale skôr musíme dať do poriadku samotné koryto. Tu sa plánujú práce na stavebných úpravách okrajov, chodníkov a dna, a v ďalšom roku by prišli na rad atrakcie. Samotná realizácia teda by sa mala uskutočniť v dvoch etapách. Tá prvá etapa je už dá sa povedať na dosah ruky. Po vyhodnotení a odsúhlasení verejného obstarávania by sme to chceli už v tomto roku zahájiť,“ priblížil Herczeg.
Medzitým sa podľa neho zaoberajú stromami, ale aj drevenými chatkami v autokempingu. „Začalo sa s nimi kšeftovať a v jednej našiel útočisko aj bezdomovec. Problém sme boli nútení radikálne riešiť. Vyzvali sme majiteľov v tom zmysle, že buď to predajú mestu, alebo ich zdemontujú a odsťahujú z mestských pozemkov. Tak sme odkúpili viac chatiek. Zhruba sme minuli na to 30 tisíc eur, ale problém sme vyriešili,“ povedal poslanec.
V meste sa hovorí o problémoch s vodou, nakoľko hlavná zásobáreň morské oko by nemala stíhať zásobovať kúpalisko. „Oficiálne nie je potvrdené že sa zmenila výdatnosť prameňa teda, že by bola časovo obmedzená dodávka vody, ale aj s touto alternatívou sme sa zaoberali. Výhľadovo komisia navrhla možné riešenia. Buď s navŕtaním jedného zásobovacieho vrtu, alebo alternatívne napájanie sa na existujúci prameň minerálnej vody. A keď už spomínam vodu nezabúdame ani na čistenie a cirkuláciu vody v bazéne. Buď by sme to riešili biologickým filtrom, alebo plynulým okysličovaním,“ objasnil. Informácie týkajúce sa výdatnosti prameňa označila primátorka mesta Győrfiová za fámy. „Nemáme o tom žiadne informácie, že by nebolo dosť vody. Zaoberá sa tým jeden potápač. Boli sme tam minule a je tam taký odtok, že vôbec nie je zbadať, že by bola nešia výdatnosť oproti predchádzajúcemu roku,“ skonštatovala.
Komisia sa zaoberala aj s ďalšími okolnosťami, ktoré sú dôležité z hľadiska prevádzkovania kúpaliska. Podľa slov predsedu Herczeg majú robiť aj audit budov v správe spoločnosti Mestských služieb, ktoré sú prevádzkovateľom. „A tiež sa preverí stav gastronomického centra, športovísk, kultúrno-spoločenských zariadení a samozrejme sociálnych zariadení a spŕch.“
Zdroj: vobraze.sk, Laco Polgári, Foto: MaSkmedia