Voda zaplavuje obce od R. Brezova po R. Sobotu. Záchranári i dobrovoľní hasiči sú v teréne + doplnené foto

Obec Veľké Teriakovce

Voda z potokov a polí zaplavuje niekoľko obcí medzi Rimavským Brezovo smerom na Rimavskú Sobotu. Problémy so zvýšenými hladinami sú vo viacerých obciach.

Obec Kociha

Podľa starostky obce Čerenčany Zuzany Študencovej im voda zaplavila jednu celú ulicu. „Voda je z potokov a polí. Čistíme cestu, vrecujeme, naplnili sme vaky,“ priblížila situáciu v obci starostka.

Dobrovoľní hasiči z Rimavských Zalužian pracujú na sprejazdnení cesty I. triedy medzi R. Sobotou a Hnúšťou. Voda tu narušila svah a preteká s naplaveninami cez cestu. „Nikto tu zatiaľ nie je, sprejazdňujeme hlavnú cestu a riadime dopravu. Povolali sme aj bager,“ povedal pre vobraze.sk starosta Rimavských Zalužian Milan Medveď. Ak sa veci nebudú komplikovať, sprejazdnenie cesty odhadol na desať minút. Voda cez cestu pretekala aj pri Veľkom Blhu.

Do terénu vyrazili aj dobrovoľní hasiči z Teplého Vrchu. Ako pre vobraze.sk uviedol starosta Veľkých Teriakoviec Kamil Kučera, voda vytápa aj ich obec. „Máme tu už dobrovoľných hasičov. Vrbovce boli pod vodou celé, v Teriakovciach poškodilo cestu na začiatku. Záhrady a domy máme pod vodou, vytopilo aj cintorín,“ povedal Kučera.

Výdatné dažde spôsobujú zvýšenie tokov riek. Koordinačné stredisko vydalo pre okres Rimavská Sobota výstrahu pred prívalovou pôvodnou. Stupeň 2. bol vyhlásený na dnes od 12:21 hod. do 18:30 hod.

Dolnené o 21.00 hod.

V teréne boli popoludní všetci hasiči z R. Soboty i Hnúšte, ako aj dobrovoľníci. Odčerpávali vodu. Podľa riaditeľa OR HaZZ Rimavská Sobota Mareka Laššáka najväčšie hrozby boli v okolí Skálnika, kde bola narušená protipovodňová nádrž a museli odčerpávať vodu. Podmytá trať bola aj v obci Malé Teriakovce. zatopených je viacero rodinných domov.

Zdroj: vobraze.sk, shmu