Lekárke Jaloviarovej je blízka interná medicína. V Hnúšti sa jej venuje vyše štyri desaťročia

Interná lekárka Mária Jaloviarová pracuje v Hnúšti už 44 rokov

Interná lekárka Mária Jaloviarová má za sebou dlhoročnú prax a z ambulancie odchádza len vtedy, keď je čakáreň prázdna. Pôsobí v súkromnom zdravotnom stredisku v Hnúšti. V osemdesiatych rokoch minulého storočia vyštudovala internú medicínu v Martine a po skončení štúdia sa zamestnala ako internistka v hnúšťanskej nemocnici. ,,Tá mala v tých časoch inú úroveň. Veľa lekárov z veľkých miest začínalo práve v Hnúšti. Prisťahovala som sa sem v roku 1980 a odvtedy ubehlo 44 rokov. Ani sama tomu neverím, že to tak ubehlo,“ spomína pre vobraze.sk doktorka Jaloviarová, ktorej rodnou obcou je Krná v okrese Poltár. Ako sama hovorí, nikdy nemala blízky vzťah k chirurgickým odborom a interná medicína ju lákala viac. ,,Interná medicína je viac zameraná na premýšľanie a na hľadanie správnej diagnózy pacienta,“ poznamenáva Jaloviarová (69).

Keď bola prváčka a učiteľka sa jej pýtala čím chce byť, odpovedala, že lekárkou. „Chodila som k zubárovi už v tom veku a pamätám si, že sa mi tam páčilo prostredie, atmosféra i správanie. Tak som potom išla na gymnázium do Lučenca,“ priblížila Jaloviarová, ktorá je so svojím zameraním lekárky spokojná. Ako internistka sa dlhé roky venuje najmä určovaniu rozličných diagnóz súvisiacimi s jej odborom. Za najrozšírenejšie ochorenie v našom regióne považuje hypertenziu, vysoký krvný tlak. ,,Dnes už aj laik vie, že na vysoký krvný tlak sa lieči v priemere každý druhý človek. A takisto je veľkým problémom aj nadváha a obezita, s ktorou sú spojené zlé hodnoty cholesterolu, ktoré vedú k poruchám metabolizmu a tie zase k poruchám jednotlivých orgánov,“ vysvetľuje lekárka Jaloviarová. Príčinu týchto ochorení vidí najmä v nedostatočnom pohybe ľudí, zlej životospráve a v neposlednom rade aj v nadmernom strese. Pacientov sa preto v takomto duchu snaží inštruovať.

„Pristupujem ku každému pacientovi individuálne. No a už čo si kto z toho vezme a ako reaguje na moje odporúčania, to už je na každom pacientovi zvlášť,“ objasňuje svoj prístup Jaloviarová. Koniec koncov, každý máme svoje zdravie vo vlastných rukách. Ovplyvniť ho môžeme nielen užívaním liekov, ale najmä podľa internistky zmenou životosprávy, pravidelným pohybom a taktiež eliminovaním stresu. Jaloviarová však vyzdvihuje povedomie o zdraví medzi pacientmi. Podľa nej majú pacienti oveľa lepší prehľad a záujem o svoje zdravie, ako keď so svojou lekárskou praxou začínala. „Snažia sa,“ dodala.

Mária Jaloviarová síce nepochádza z lekárskej rodiny, no v jej šlapajách sa rozhodla pokračovať jej dcéra. Tá vyštudovala medicínu a je všeobecnou lekárkou, momentálne na rodičovskej dovolenke, žije však mimo Rimavskosobotský okres. ,,Ja som spokojná so svojou prácou. Nič iné by som nevedela robiť,“ poznamenáva s úsmevom Jaloviarová. S odstupom času, keby sa nerozhodla pre štúdium medicíny priznáva, venovala by sa štúdiu histórie. K tej ju to dnes najviac ťahá. „Mala som veľmi dobrého učiteľa na gymnáziu. Doteraz si pamätám mnoho príbehov, koré nám rozprával a boli aj mimo učiva. Bol náš triedny a pomohol nám aj v ťažších časoch, keď sa písal kádrový posudok. Boli sme súkromno-hospodáriaci roľníci, nemohla som si veľmi vyberať v tej dobe,“ skonštatovala.

Voľný čas najradšej trávi doma a vo svojej záhradke, ktorá je pre ňu oddychom. „Keď som paňou svojho času. To je pre mňa najväčší relax,“ hovorí a dodáva, že veľkú radosť jej robia dve vnúčatá, ktoré jej, ako sama hovorí, vždy dobijú baterky. „Neviem, ako to bude u nás v budúcnosti, veľa z nás lekárov je tu v podobnom dôchodkovom veku a nástupcov zatiaľ nemáme. Ja sa cítim zatiaľ dobre. Vždy hovorím, že ako sa človek cíti, taký starý je. Tí, čo to hovoria, tak asi sú o tom presvedčení a ja sa stotožňujem s týmto názorom,“ dodala Janoviarová.

Zdroj: vobraze.sk, foto: archív Mária Jaloviarová