Obec Rimavské Janovce patrí k najstarším obciam Rimavskosobotského okresu. Má mimoriadne bohatú históriu i kultúrne pamiatky. Pri príležitosti osemstého výročia o obci napísali knihu. Takmer dvestostranovú publikáciu pod názvom Kapitoly dejín obce Rimavské Janovce pokrstili počas Dní obce kvetom lipy a vodou z Rimavy. Autori sa zhodli, že bolo o čom písať.
Nejde len o brožúru, ale podľa archeológa Alexandra Botoša z Gemersko-malohontského múzea (GMM) o kolektívnu monografiu, kde každú časť spracoval erudovaný autor,“ povedal Alexander Botoš. Obec má podľa neho mimoriadne bohatú historickú tradíciu i kultúrne pamiatky. „Je dokonca staršia zmienka o obci Rimavské Janovce, ako o obci Rimavská Sobota,“ priblížil. Ako zdôraznil, čitateľ v knihe nájde aj informácie nielen regionálneho, ale aj celoslovenského charakteru o geológii, archeológii, histórii, prírodných vedách. „Dúfam, že bude slúžiť obyvateľom, ktorí môžu byť hrdí na svoju obec, pretože nie je to pravidlom, že každá obec má takúto bohatú históriu,“ povedal Botoš, ktorý publikáciu zostavil. Dodal, že najhodnotnejšou pamiatkou v obci je pôvodne kláštorný kostol sv. Jána krstiteľa z 12. storočia. „Patrí ku skvostom sakrálnej románskej kultúry v rámci celého Slovenska,“ podotkol.
Zo svojej strany archeológa v knihe zhrnul doposiaľ všetky známe informácie a údaje, ako aj vlastné výskumy, ktoré v obci realizoval.
Krstu knihy sa zúčastnili viacerí pracovníci (GMM) i spoluautori publikácie. Biologička GMM Monika Gálffyová sa v publikácii venuje živej prírode. Obec obklopuje veľa poľnohospodárskej pôdy, no nachádzajú sa tu aj mnohé oázy života a mokrade, ktoré poskytujú domov mnohým pozoruhodným živočíchom.
„Dúfam, že kniha poslúži, ako dobrý zdroj informácií, nielen pre obyvateľov obce, ale aj celého regiónu, že sa jej bude dariť a ľuďom sa bude páčiť a zaujme ich,“ popriala Gálffyová.
Jaskyniar Ľudovát Gaál v knihe vyzdvihol vynikajúco vytorené viaceré riečne terasy. „Sú významné z celoslovenského haľdiska. Chodia sem preto exkurzie, čo je veľmi dobrá príležitosť, ako prezentovať geológiu v okolí R. Janoviec,“ povedal. Knihe poprial úspech. „Každý človek má mať cit pre svoju obec, k histórii. Je tu nádherná história s románskym kostolom. Je to taká krásna obec, že každý tu nájde to svoje,“ dodal Gaál.
„Je to prakticky prvá publikácia o histórii našej obce. Má to veľký význam, pretože obec mala v roku 2021 osemsto rokov od prvej zmienky,“ povedal bývalý starosta obce Stanislav Krahulec, ktorý dostal dôveru poslancov, aby kniha vznikla. Stal sa aj jej krstným otcom. Hoci sa podľa Kahulca nepodarilo vydať knihu presne na výročie, je veľmi rád, že uzrela svetlo sveta. Vydaná bola v náklade 200 kusov a k dispozícii je na obecnom úrade. „Budeme sa tešiť, ak by bolo treba robiť aj dotlač. Som presvedčený, že čitatelia budú spokojní,“ hovorí Krahulec. Kniha vyšla v náklade 600 kusov.
Knihu krstili počas júnového Dňa obce. V centre prebiehal program. Vystúpili folkloristi z FS Ipel z Lučenca, heligonkári Gaberovci, Attila Zsabka s kapelou a vyvrcholením bola skupina Salko. Podľa starostu obce Romana Uhrina sa snažili pripraviť program pre každú generáciu. „Aby sa ľudia stretli, aby sa po pandémii rozbehol spoločenský život,“ doplnil. Krst knihy bol podľa neho perličkou a je rád, že termín osláv padol na Jána, nakoľko dominantnou pamiatkou v obci je katolícky kostol sv. Jána krstiteľa, v ktorom sa zrána konala aj bohoslužba.
Zdroj: vobraze.sk