Pri ropíku v Jesenskom si pripomenuli všeobecnú mobilizáciu i ukončenie prvého globálneho vojenského konfliktu + video

Nadšenci vojenskej histórie v obci Jesenské organizovali výstavu, ktorá si pripomína 85. výročie všeobecnej mobilizácie v roku 1938. Akcia s názvom Deň vojenskej histórie Jesenské, bola neďaleko železničnej stanice v ojedinelom prostredí ropíka, ktorý je v širokom okolí jediným zachovaným exemplárom.

“Je to výročna akcia, pretože priestory, kde sa aktuálne nachádzame, oslavujú určite jubileá. Je to 85 rokov od mobilizácie Československej brannej moci kvôli ktorej sa budovali aj tieto objekty. Ďalej je to 150 rokov od postavenia tohto strážneho domčeka pre železnice. Taktiež je to 105 rokov od ukončenia prvého globálneho vojenského konfliktu, čiže 1. svetovej vojny a zároveň 105 rokov od vzniku Prvej Československej republiky,” povedal pre vobraze.sk jeden z nadšencov vojenskej histórie Pavol Škorvánek.

Ropík – ľahké opevnenie – nie je len obyčajnou výstavou vojenských artefaktov. Jej charakter je celkovo rozšírený a zahŕňa nielen obdobie Prvej Československej republiky, ale aj pohraničiarov a mnoho ďalších historických faktov týkajúcich sa vojenskej techniky.

“Prišli nám pomôcť aj priatelia zo západného Slovenska z Gajár, ktorí priniesli veľmi zaujímavé exponáty. Dokonca prvýkrát je ropík vystrojený aj originálnymi guľometmi. Taktiež sú tu odborníci, ktorí vedia výstavu doplniť o mnohé fakty z histórie a techniky,” pripomína zatienec vojenskej histórie Ján Rešetár.

Táto výstava bola nie len o vojenskej technike, ale aj o histórii a širšom kontexte. Odborníci boli prítomní, aby návštevníkom poskytli podrobný výklad a informácie o histórii a technických aspektoch exponátov. Organizátori tejto akcie sú skutoční nadšenci, ktorí ju zabezpečujú s pomocou priateľov a partnerov z iných klubov. Návštevníci tu nájdu rôzne militárie z rôznych období histórie, čím sa stáva táto výstava zaujímavým miestom pre všetkých milovníkov vojenskej histórie a pamäti.

Medzi exponátmi, ktoré návštevníci môžu obdivovať, patria rozsocháče, protitankové záterasy, guľomety, ručné zbrane, dobové plagáty a časopisy. Ide o stovky historických kúskov, ktoré boli dostupné verejnosti iba počas tejto výstavy. No ak by si návštevníci želali vidieť ich aj neskôr, organizátori umožňujú individuálne exkurzie s odborným výkladom, stačí sa vopred dohodnúť.

Medzi ďalšie raritné exponáty patria protitankové rozsocháče, ktoré dokážu zablokovať tanky, ktoré sa snažia prejsť cez ne. Taktiež stojí za zmienku železničný domček vedľa ropíka. Tento bunker zostal nepoškodený vďaka svojej polohe pri železničnej stanici, a to aj napriek nehode, ktorá sa stala v roku 2002, keď rýchlik vykoľajil a narazil do ropíka.

“Robíme to ako nadšenci. Robím to s Martinom Golianom, taktiež nám pomáha mnoho priateľov. Za pomoc vďačím aj vojmu synovi Jakubovi Grajcárovi. Sme taká partia kamarátov, no máme hlavne aj priateľov z iných klubov, ktorí nám pomáhajú.” pripomína Ján Rešetár

Budúcnosť tejto akcie sľubuje ešte viac spolupráce s obcou, ktorá sa snaží získať ropík do svojho vlastníctva. Organizátori plánujú organizovať exkurzie pre žiakov a ďalšie aktivity pre verejnosť, aby zachovali pamiatku na históriu tohto miesta a vojenských udalostí, ktoré sa tu odohrali.

Zdroj: vobraze.sk