Horváthová zostáva riaditeľkou MŠ na Daxnerovej ulici v R. Sobote. „Chrípkové prázdniny“ má viac ako desať školských zariadení

Dlhoročná riaditeľka Materskej školy na Daxnerovej ulici v Rimavskej Sobote Zuzana Horváthová obhájila svoj post. Od dnešného dňa jej začína plynúť nové funkčné obdobie. Do výberového konania sa prihlásila ako jediná uchádzačka.

Riaditeľkou je už približne 20 rokov a v školstve robí vyše 40 rokov. „Dúfala som, že už niektoré mladšie kolegyne podajú prihlášku do výberového konania, ale asi sa na to necítili,“ priblížila pre vobraze.sk Zuzana Horváthová, ktorá je už v dôchodkovom veku. Na základe dlhoročných skúseností zdôraznila, že je to pekná práca a deti dodávajú pozitívnu energiu. „Výroky, že ja ťa veľmi ľúbim a detské úprimné slová sú veľmi príjemné a tie nás učiteľky aj posilňujú do ďalšej práce,“ hovorí a dodáva, že z riaditeľskej pozície je už menej priamej činnosti s deťmi. „Ale stále sa teším, keď už tie papiere založím a idem za deťmi,“ podotkla Horváthová.

„Sme štvortriedna materská škola, máme do 80 detí. Podobne ako aj väčšina ostatných škôlok v meste. Máme heterogénne zloženie tried. Podľa nás to veľmi pomáha detičkám pri adaptácii na kolektív. Spolu umiestňujeme aj súrodencov a tým pádom sa kolektívy vytvárajú ľahšie,“ povedala a dodala, že od niektorých materských škôlok sa líšia aj tým, že majú dve triedy slovenské a dve maďarské. Výchovný proces majú podľa riaditeľky obohatený o regionálnu výchovu, vedú ich lásle k domovu i regionálnym krásam. „Chodíme s deťmi často napríklad do rozprávkovej dediny do Drienčan, prírody, na Kamenného Janka, Maginhrad a plánujeme na jar ísť aj na náučný chodník na Kurinec,“ poznamenala. Majú aj niekoľko úspešných projektov, do ktorých sa zapájajú. Prostredníctvom zriaďovateľa investovali do potrebných stavebných úprav, vylepšenia statiky budovy či kanalizácie. „Máme na dvore aj bylinkovú záhradku či vysadené nové kríky,“ uzavrela.

Zatvorených škôl pribúda

V súčasnosti je zavretých niekoľko školských zariadení v okrese Rimavská Sobota. Priamo v centre okresu bol prerušený výchovno-vzdelávací proces na tento týždeň v MŠ na Sídlisku Rimava. Podľa údajov Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v R. Sobote majú dnes nahlásených viac ako desať materských či základných škôl s podobným problémom a stále pribúdajú. Hranica chorobnosti presiahla 20 percent aj na MŠ a ZŠ v Bátke. Zo základných škôl majú „chrípkové prázdniny“ od včerajšieho dňa v Jesenskom, dnes pribudla Základná škola Dr. V. Clementisa Tisovec i ZŠ a MŠ s VJM v Káloši.

Zatvorené základné školy z dôvodu chorobnosti horných dýchacích ciest sú aj na Teplom Vrchu, Ožďanoch, Chanave. V meste Hnúšťa je to Špeciálna základná škola i ZŠ J. Francisciho Rimavského.

Zdroj: vobraze.sk