V obci Drňa si za starostu obyvatelia zvolili Bariho. Zmena bola aj v Širkovciach, Šimonovciach či Chanave 

Doplňujúce voľby v obci Drňa na juhu Rimavskosobotského okresu vyhral Gejza Bari. Konali sa uplynulú sobotu. Bari bol povereným starostom obce. V doplňujúcich voľbách mal dvoch pritikandidátov. Boli nimi Jozef Matovics (Aliancia), ktorý dostal 25 hlasov a Katarína Vargová (Hlas-SD) mala 24 hlasov.

Bari v obci vyhral a získal najviac hlasov. Dôveru mu dalo 59 voličov. Kandidoval za Smer-SD. „Ustanovujúce zastupiteľstvo zvoláme tento týždeň. Momentálne máme štyroch poslancov a vyberať budeme v poradí aj náhradníka,“ priblížil pre vobraze.sk Gejza Bari, starosta obce s približne 200 obyvateľmi. Zo zámerov, ktoré v obci Drňa má, by chcel opraviť cestu, vedúcu k nim od hlavnej odbočky. „Cesty spravili všade na okolí a nás vynechali. Veľmi by sme ju potrebovali, ale momentálne nie sú na ňu vyhlásené výzvy. Sledujeme to však,“ hovorí a dodáva, že okrem aktivačných pracovníkov majú v obci od 1. februára aj členov Miestnej miestnej občianskej a preventívnej služby.

Podľa jeho slov bude robiť na polovičný úväzok, keďže zostáva pracovať v lese pri ťažbe dreva. „Dopoludnia som v úrade a poobede v lese. Mám veľmi dobrého šéfa, dá sa s ním a nechcem ho nechať,“ povedal rómsky starosta Bari.

„Nemali sme v obci ešte občianske hliadky, podarilo sa to prvýkrát. Prihlásilo sa osem ľudí, viac ako sme vedeli prijať, tak sme polovicu vzali na 15 mesiacov a polovica bude neskôr. Rozdelili sme to. Sú medzi nimi Rómovia aj Nerómovia, nerobili sme žiadne rozdiely,“ priblížil Bari. Ako dodal, problémy s komunikáciou v obci nemajú a držia všetci spolu ako vedia.  

Doplňujúce voľby sa konali po kauze s kamerovými systémami a po odstúpení viacerých starostov z funkcií. Po predošlých doplňujúcich voľbách v septembri minulého roku sa v Chanave stal starostom Gabriel Maczko (Aliancia, Hlas). Mal dvoch protikandidátov. Boli nimi Zoltán Tóth a Erik Zsíros, obidvaja NEKA. Gabriel Maczko voľby vyhral so 175 hlasmi. Ako pre vobraze.sk Gabriel Maczko povedal, v obci aktuálne pracujú na podaní žiadosti na rekonštrukciu a zateplenie kultúrneho domu. „Prvú obnovu sme zmeškali v auguste a teraz máme rozpracované stavebné povolenie. Máme aj kanalizáciu pred dokončením. Je to však dlhoročný projekt,“ povedal Maczko. Z postu starostu odstúpil Ľudevít Czókoly. 

V obci Širkovce je starostom Zoltán Szaniszló (Aliancia). Doplňujúce voľby vyhral tiež v septembri. Uchádzal sa ako jediný. Povereným starostom bol od mája minulého roku a nahradil Nánfora Kisfaludiho. 

V susednej obci Šimonovce sa starostom stal Ladislav Lang (Aliancia). Nemal protikandidáta. Bol poverený touto funkciou po odstúpení starostu Štefana Gála. 

Zdroj: vobraze.sk 

„Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín“