Vo funkcii skončili starostovia v obciach Chanava, Drňa, Širkovce či Šimonovce

obecný urad Lenartovce

Po kauze s kamerovými systémami v obciach skončili na svojom poste viacerí starostovia. Niekoľko obcí v okrese Rimavská Sobota teraz vedú ich poverení zástupcovia a čakajú na vyhlásenie doplňujúcich volieb. „Súd ich uznal za vinných zo zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a iné,“ priblížila pre vobraze.sk Katarína Kudjáková, hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu.

Niektorí starostovia prijali dohodu o vine a treste a pojednávanie u niektorých obvinených pokračuje naďalej. Ako pre vobraze.sk hovorkyňa ďalej uviedla, rozsudok je právoplatný u šiestich obvinených. „U dvoch obžalovaných ešte rozhodnuté nebolo,“ podotkla. Celkovo bolo v prípade obvinených 12 ľudí, z toho 9 starostov. Šiesti z nich boli starostami aj po minuloročných komunálnych voľbách. Štyria z funkcie už odstúpili. Vo vyhlásenom rozsudku im súd uložil podmienečné tresty odňatia slobody vo výmere tri roky s podmienečným odkladom, ako aj trest zákazu činnosti vykonávať funkciu vo verejnej správe.

Voči rozsudku sa odvolal napríklad starosta obce Blhovce Juraj Csörnök. „Podal som odvolanie, zostávam ešte starostom. Ostatní sa asi rozhodli, že budú kandidovať v roku 2026, ja už nemienim kandidovať, tak som podal odpor. K prípadu sa zatiaľ nevyjadrujem, kým to nie je uzavreté,“ doplnil Csörnök. Vo funkcii zatiaľ zostáva starosta obce Lenartovce Ján Rákoši, ktorý vinu odmieta, a preto v jeho prípade pokračuje pojednávanie.

Od 19. apríla nadobudol rozsudok právoplatnosť u starostu obce Chanava Ludevíta Czókolyho. Od apríla je v obci zastupujúcim starostom poslanec Gabriel Macko. Ako pre vobraze.sk ďalej Macko uviedol, poslancom obecného zastupiteľstva je tretie volebné obdobie. Po odchode starostu sa funkcie zástupcu vzdal aj Gabriel Várady.

V obci Širkovce už nie je starostom ani Nándor Kisfaludi. Od 3. mája túto funkciu zastáva Zoltán Szaniszló. Podľa jeho slov je poslancom obecného zastupiteľstva 20 rokov a vo funkcii zástupcu starostu je niekoľko volebných období. „Prebral funkciu, kým nebudú voľby,“ povedal pre vobraze.sk bývalý starosta Nándor Kisfaludi. Na margo kauzy s kamerami uviedol, že za 20 rokov vo funkcii už prežil toho veľa a má skúsenosti so všeličím, ale toto ešte nezažil a nemá k tomu viac čo dodať.

Od začiatku mája je rozsudok platný aj u starostu obce Drňa. Vo funkcii tam skončil Endre Vincze. Jeho zástupcom je Csaba Bálint, bol zástupcom starostu aj predtým. Starostom obce Šimonovce už nie je ani Štefan Gál. Od mája obec vedie poslanec a zástupca Ladislav Lang.

Celý prípad sa ťahá už niekoľko rokov. Polícia začala vo veci konať ešte v roku 2016. Medzi bývalými obvinenými starostami, ktorí nekandidovali, alebo voľby už nevyhrali je starosta obce Tachty Július Molnár, starosta obce Gemerské Dechtáre István Zagyi a starostka obce Dubovec Anna Gotlíbetová.

Medzi odsúdenými je aj Ing. Peter K. z firmy, ktorá robila verejné obstarávanie. Jeden z obvinených bol už v právoplatnom trestnom rozkaze, prijal ho. Išlo o Attila N., bývalý zástupca súkromnej bezpečnostnej služby z R. Soboty. Súd pokračuje v hlavnom pojednávaní s ďalšími dvomi obžalovanými Ing. Ladislav H. a starostom obce Lenartovce Jánom Rákošim.

Zdroj: vobraze.sk

V kauze kamerových systémov skončia vo funkcii viacerí starostovia z okresu Rim. Sobota