Rim. Sobote schválili dotáciu vyše 330 tisíc eur na hliadky miestnej občianskej a preventívnej služby

V Rimavskej Sobote budú opäť hliadky miestnej občianskej a preventívnej služby. Podporený bol projekt samosprávy. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedol Július Szabó z odboru rozvoja mesta, projekt sa začne pravdepodobne od januára. „Prišlo nám to len nedávno, potrebujeme doplniť veci k zmluve a pokračujeme ďalej,“ povedal Szabó. Úrad vlády a riadiaci orgán MIRRI mestu schválili dotáciu vo výške vyše 330 tisíc eur na dobu 30 mesiacov. Osem pracovníkov bude pôsobiť prevažne na rómskom sídlisku Dúžavská cesta, ale pomáhať budú aj v samotnom meste.

Podľa náčelníka mestskej polície Petra Berecza budú členovia miestnej občianskej a preventívnej služby spolupracovať s príslušníkmi mestskej polície i príslušníkmi integrovaného záchranného systému na území so zvýšenou prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít. Zo skúseností z minulého projektu dohliadajú na deti v okolí škôl a v prípade potreby regulujú dopravu.

R. Sobote skončil tento projekt v júni. „Čakali sme na to. Odznova ich budeme zamestnávať, momentálne nepracujú. Podmienky ich prijatia zatiaľ nevieme, vieme zatiaľ len toľko, že nám to prešlo,“ uviedol Berecz, ktorý dodal, že už mali viacero projektov, no tento je na najdlhšie obdobie. Dodal, že počas uplynulých rokov mali aj dobré, ale aj horšie skúsenosti. „Táto posledná partia bola dobrá, je to o ľuďoch, akí sú zodpovední,“ upozorňuje náčelník.

Podľa slov bývalého člena nedávnej partie miestnej občianskej poriadkovej služby Dezidera Balogha bol už vďaka projektu zamestnaný trikrát. Inde sa mu prácu nepodarilo nájsť nepodarila. V uplynulom období patril medzi najbližších spolupracovníkov s mestskou políciou. Ako spomenul, ich úlohou bolo aj dohliadať na konflikty a upokojiť ľudí, čo bolo niekedy náročné. V prípade bitky však zo skúseností volali políciu. Na rómskom sídlisku je podľa neho veľa nezamestnaných. Žije na ňom veľa maďarsky hovoriacich Rómov a tým členovia poriadkovej služby aspoň svojou slovenčinou pomáhajú prekladať veci.

Zdroj: vobraze.sk

Projekt sa mohol zrealizovať vďaka finančnej podpore Fondu na podporu kultúry národnostných menšín FNMK.