Uzavreli ďalšiu časť cyklocesty vychádzajúcej z Rimavskej Soboty. Mosty čaká rekonštrukcia

Cyklocestu vychádzajú z Rimavskej Soboty od dnešného dňa uzavreli. Dôvodom je rekonštrukcia ďalších mostov v smere po Včelinec. Informuje o tom oznam zhotoviteľa stavby spoločnosť Ohla ŽS, ktorá je generálnym dodávateľom stavby. Úsek je v správe Banskobystrického samosprávneho kraja. Má viac ako kilometer a na jeho konci sa napája na cyklocestu smerujúcu na rekreačnú oblasť Kurinec. Tú pred rokmi postavila samospráva v Rimavskej Sobote.

Práce subdodávateľsky realizuje rimavskosobotská firma ATB. Podľa informácií z miesta staveniska budú mosty rozbíjať a urobia ich nanovo. „Nie som s tým celkom stotožnený, ale je to európsky projekt a že sa to musí urobiť, ako treba,“ povedal konateľ spoločnosti ATB Tibor Bartók. Ako spomenul, budú sa to snažiť urobiť čím skôr, aby mosty do leta stihli urobiť.

Rozoberať tak majú ďalšie menšie mosty v smere na Včelince. Podľa stanoviska BBSK je existujúca časť cyklocesty uzavretá kvôli rekonštrukcii do novembra tohto roku. „Na spomínanom úseku prebiehajú práce spočívajúce v rozoberaní mostnej konštrukcie. Uzávierka komunikácie bude do konca novembra 2023, z dôvodu rekonštrukcie 4 mostov na tomto úseku. Vzhľadom na priebeh prác a na zabezpečenie maximálnej bezpečnosti občanov prosíme o dodržanie uzávierky komunikácie, respektíve staveniska,“ informovala vo februári vedúca oddelenia komunikácie Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Lenka Štepáneková.

V ďalších častiach pripravovanej cyklocesty medzi R. Sobotou a Hrnčiarskou Vsou pracovníci ukladajú geotextíliu a navážajú šotolinu z Tisovca, ktorá sa bude valcovať a potom ho pokryjú asfaltovou časťou. Momentálne valcujú časť od R. Soboty smerom po Dúžavskú cestu. Najbližšie potom robia za Dúžavou, kde v lese pripravujú geotextíliu. „Mosty sú urobené skoro všetky, okrem jedného priepustu pri Hrnčiarskych Zalužanoch,“ povedal Bartók a zároveň vyzýva verejnosť, aby nechodili už po vrstve stlačeného červenkastého vápenca. Cyklocesta má približne 30 kilometrov. Robia ju v dvoch hlavných úsekoch. Od Rimavskej Soboty po Hrnčiarsku Ves a potom po Poltár. V druhom, kratšom, úseku začali s prácami skôr asi o dva týždne a ten úsek je už podľa Bartóka takmer pripravený na asfaltovanie. S ním by sa mohlo začať už v priebehu tohto mesiaca.

Asfaltovanie by po dokončení podkladových vrstiev malo potom pokračovať smerom od Rimavskej Soboty po tunel pri Ožďanoch. Tunel má byť podľa projektu urobený na konci júla a potom sa budú jednotlivé úseky spájať. Za tunelom má byť aj most, ktorý je zatiaľ vo výrobe.

Foto: Maskmedia

Cyklocesta, ktorá má spojiť Rimavskú Sobota a Poltár je vo výstavbe od začiatku februára. V Rimavskej Sobote ako prvý postupne demontovali pracovníci veľký železničný most cez rieku Rimava. Z lešenia ho opieskovali a nanovo natreli pôvodnú oceľovú konštrukciu. Opravujú poškodené oceľové styčníky, betónový povrch či zábradlie.

Zdroj: vobraze.sk