Časť cyklocesty na Kurinec na niekoľko mesiacov uzavreli

Časť cyklocesty v Rimavskej Sobote smerujúcej na Kurinec je od dnešného dňa uzavretá. Dôvodom je rekonštrukcia bývalého železničného mostu na kraji mesta ponad rieku Rimava. Súčasťou avizovaného niekoľkomesačného uzatvorenia cyklocesty majú byť aj ďalšie tri nasledovné menšie mosty. Ich demontážou by však bola úplne uzavretá aj existujúca cyklocesta po Včelinec, ktorú denne využívajú obyvatelia mesta. 

Bývalý železničný násyp, na ktorom sa má tento rok postaviť cyklocesta medzi R. Sobotou a Poltárom, je v správe Banskobystrického samosprávneho kraja. Generálnym dodávateľom stavby je spoločnosť OHLA ŽS. Práce subdodávateľsky realizuje rimavskosobotská firma ATB. Podľa informácií z miesta staveniska by mala byť uzavretá celá časť od Školskej ulice po Včelinec, no verejnosť by sa potom nevedela tadiaľ prechádzať. Na mieste by mal byť aj žeriav. 

„Ak mám dobré informácie, tak chcú zgenerálkovať mosty jeden veľký cez Rimavu a plus ďalšie tri malé. Mne sa to nepozdáva, odstaviť kvôli tomu významnú cyklocestu pre občanov a to aj počas letnej sezóny na Kurinec,“ povedal pre vobraze.sk primátor mesta Jozef Šimko. Ako ďalej uviedol, podvaly na železničnom moste potrebujú rekonštrukciu, no ďalšie menšie mosty robili asi pred šiestimi rokmi a podľa neho sú vyhovujúce. „Ich rozobratie považujem za úplne zbytočné. Jednoznačne navrhujem vziať tam statika. Ak nám statik povie, že je to v poriadku, tak na čo to zatvárať. Je to dobrá cyklocesta. Sú tam silné železné íčka a betónové panely, po ktorých chodili tanky,“ skonštatoval Šimko, ktorý podľa jeho slov bude kontaktovať predsedu BBSK Ondreja Luntera, aby to s ním prejednal.

Zároveň spomenul, že veci konzultoval aj s Tiborom Bartókom, ktorého firma má robiť subdodávateľsky 20 kilometrov cyklocesty smerom na Poltár. „Pôvodne od nás chceli, aby sme cyklocestu uzavreli už 15. decembra. Teraz sme zavreli len most cez rieku, ale máme zavrieť aj tie ďalšie. Tie dva mosty som ja robil a nie je im nič. Tak na čo to rozoberať,“ povedal konateľ spoločnosti ATB Tibor Bartók.

Most cez rieku Rimava podľa projektu čaká obnova náteru pôvodnej oceľovej konštrukcie, ako aj oprava poškodených oceľových styčníkov, betónových povrchov či zábradlia.

Zdroj: vobraze.sk