Pri R. Sobote vykopali niekoľko nálezov + foto a video

Neďaleko Kurinca pri Rimavskej Sobote prebieha v týchto dňoch archeologický výskum. Našlo sa tu už niekoľko zaujímavých nálezov. Ide o lokalitu Barát kút, nazývanú aj Mníchova studňa, ktorá bola osídlená ľuďmi už v dobe bronzovej a v období Veľkomoravskej ríše. V lesíku sa dodnes nachádza studnička a pred pár desiatkami rokov toto miesto patrilo k vyhľadávaným oddychovým zónam v okolí mesta. Voľným okom je viditeľný val, ktorý slúžil ako brehy rybníka. Začiatkom minulého roka lesík prečistili od náletových drevín a urobené bolo geofyzikálne meranie, ktoré  indikovalo zaniknuté objekty, murované stavby.

Na mieste robí v súčasnosti okolo desať pracovníkov, ktorí postupne a pomaly odkrývajú jednotlivé vrstvy zeminy a preberajú ich. Ako pre vobraze.sk priblížil archeológ Gemersko-malohontského múzea Alexander Botoš, zatiaľ odkryli dvanásť archeologických sónd a objavili kultúrne vrstvy z doby bronzovej aj keramické fragmenty z doby bronzovej, ako aj z obdobia včasného stredoveku. Ide o obdobie približne od 8.-9. storočia až 10.-11. storočia. Pod jeho vedením našli roh strelky ukončený tŕňom, ako aj fragment z rímskoprovinciálnej keramiky, ktorý bol točený už na hrnčiarskom kruhu približne z obdobia 3. až 4. storočia. Nálezy skončia v Gemersko-malohontskom múzeu.

Podľa Botoša sa však výsledky z georadaru nepotvrdili. Nejde o zaniknuté múry spojené s ľudskou činnosťou, ale o koryto rieky. „Objavili sme pomerne mohutnú okruhliakovo-štrkovú vrstvu. Na týchto miestach sa nenachádza  žiadna murovaná stavba,“ skonštatoval Alexander Botoš. Aj keď prieskum pokračuje, Botoš nepredpokladá, že by tam mohli byť murované stavby.

Na výskume sa včera podieľal aj jaskyniar Ľudovít Gaál. Ako nám priblížil, s archeológom Botošom spolupracujú už roky. Jedným z ich spoločných projektov je napríklad náučný chodník na hradný vrch v Hajnáčke. „Celkom zaujímavé nálezy tam vychádzali. Je to nádherná robota,“ povedal. Aktuálny prieskum prebieha na terase rieky Rimava, ktorá bola vytvorená ešte v dobe ľadovej. „Neboli tu vtedy žiadne rastliny, bola to tundrová krajina,“ povedal Gaál, ktorý vysvetlil, prečo v tejto lokalite vyviera už dlhé roky studnička.  Viac sa dozviete vo videu.

Zdroj: vobraze.sk