Mužovi z R. Soboty prišli na obchodovanie s ohrozenými druhmi papagájov

V priebehu štyroch rokov prepravil do Španielska vyše dvetisíc ohrozených druhov papagájov a iných vtákov. Spoločenská hodnota bola vyčíslená na 96-tisíc eur. Muža z Rimavskej Soboty však dolapila slovenská a španielska polícia. Ako ďalej informuje facebooková stránka polícia SR, Okresný súd v Rimavskej Sobote uznal 49-ročného M. B. vinným a odsúdil ho na trest odňatia slobody vo výške tri roky s podmienečným odkladom na tri roky, a to zo spáchania prečinu porušovanie ochrany rastlín a živočíchov, prečinu neoprávnené podnikanie a prečinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

K nelegálnej činnosti podľa polície dochádzalo v rokoch 2014 až 2018. „Protiprávne zaobstaral na rôznych miestach na Slovensku na komerčné účely spolu 2 372 exemplárov rôznych ohrozených druhov vtákov, pričom ich následne premiestnil do Španielska za účelom predaja,“ uvádza polícia. Ohrozené druhy vtákov boli zo Slovenska do Španielska prepravované z letiska v Košiciach.

Polícia upozorňuje občanov, že akékoľvek nakladanie s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín je podmienené povoleniami a rozhodnutiami príslušných štátnych orgánov. Ak sa takéhoto konania dopustí na Slovensku v rozsahu väčšom ako 133 000 eur hrozí jej trest odňatia slobody až do výšky 8 rokov. Polícia poznamenala, že protiprávne obchodovanie s ohrozenými druhmi rastlín a živočíchov dnes patrí medzi 4 najvýznamnejšie svetové bezpečnostné hrozby z pohľadu obratu finančných prostriedkov. Na jej páchaní sa často podieľajú rozsiahle siete medzinárodných zločineckých organizácií, pre ktoré je táto činnosť lákavá z dôvodu nízkeho rizika odhalenia a nízkych trestov, ktoré sú za takúto trestnú činnosť ukladané.

Zdroj: vobraze.sk, Polícia SR