V R. Sobote súťažili hasiči z celého kraja. Soboťania skončili druhí + foto a video

V Rimavskej Sobote súťažili najlepší hasiči z Banskobystrického kraja. Zápolilo osem tímov okresných riaditeľstiev a spomedzi nich triumfovali hasiči z Lučenca. Soboťania si vybojovali druhé miesto a tretiu priečku obsadili hasiči zo Zvolena. V poradí 25. ročník krajskej súťaže hasičských jednotiek v hasičskom športe sa konal v B. Bystrici i v R. Sobote 1. a 2. júna.

Prvý deň súťaže hasiči súťažili v disciplínach beh na 100 metrov cez prekážky a štafeta 4×100 metrov. Nasledujúci deň na Okresnom riaditeľstve Hasičského a záchranného zboru v Rimavskej Sobote plnili disciplínu výstup do 4. nadzemného podlažia cvičnej veže. Popoludní sa súťažiaci presunuli na rimavskosobotský futbalový štadión, kde pokračovali súťažnou disciplínou požiarny útok.

V súťaži jednotlivcov v disciplíne výstup do 4. podlažia cvičnej veže sa na prvom mieste umiestnil Michal Marcinek z OR HaZZ v Lučenci, ktorý dosiahol čas 17,00 sek., na druhej priečke sa umiestnil časom 17,59 sek. Ľubomír Lörinčík z OR HaZZ v Lučenci a tretie miesto obsadil Michal Kvetko z OR HaZZ v Rimavskej Sobote, ten dosiahol čas 18,43 sek.

V súťaži jednotlivcov v disciplíne beh na 100 m cez prekážky sa na prvom mieste umiestnil Ľubomír Lörinčík z OR HaZZ v Lučenci (18,87 sek.), na druhom Michal Marcinek z OR HaZZ v Lučenci (19,90 sek. ) a na treťom mieste Tomáš Uhrin z OR HaZZ vo Zvolene (20,14 sek.).

V dvojboji jednotlivcov sa na prvom mieste umiestnil Ľubomír Lörinčík z OR HaZZ v Lučenci s časom 36,46 sek., na druhom mieste Michal Marcinek z OR HaZZ v Lučenci s časom 36,90 sek. a tretí skončil Michal Kvetko z OR HaZZ v Rimavskej Sobote s časom 39,24 sek.

Ocenenia odovzdali prvý viceprezident Hasičského a záchranného zboru Jozef Voľanský, riaditeľ KR HaZZ v Banskej Bystrici Dušan Hancko a riaditeľ OR HaZZ v Rimavskej Sobote Marek Laššák.

Priebeh súťaže zhodnotil ako veľmi dobrý veliteľ družstva OR HaZZ Lučenec Michal Marcinek. Ako pre vobraze.sk uviedol, tento rok prešli generačnou obmenou tímu. „Vymenilo sa sedem ľudí, hľadali sa nové posty, prešli sme si aj zraneniami na tréningoch, aj na súťaži,“ priblížil Marcinek. Dodal, že sa im podarilo obhájiť prvenstvo z minuloročnej krajskej súťaže. „Je to neskutočný pocit, za ktorý som vďačný tímu z Lučenca,“ zdôraznil. Na futbalovom štadióne súťažili v požiarnom útoku, kde sa môže veľa zmeniť. Lučenčania si ale udržali svoje postavenie. Podľa slov Marcineka mali jeden tréning tejto kráľovskej disciplíny, so zapožičaním techniky im pomohli dobrovoľní hasiči z Poltára. „Vyšlo nám to na výbornú, podaril sa nám aj najlepší čas v tejto disciplíne, za čo som neskutočne vďačný našim chalanom,“ podotkol. Súťažiť začali pred 12 rokmi ako mladá partia, s príchodom teraz mladších posíl sa ešte mierne zlepšili.

Z hasičov Okresného riaditeľstva Rimavská Sobota sa najlepšie darilo Michalovi Kvetkovi. Obsadil tretie miesto v cvičnej veži a s tímom sa v požiarnom útoku umiestnili na druhom. „To je tiež super. Lučenec ale skončil prvý. Chlapcom chcem zagratulovať, majú to nabehané dobre,“ povedal pre vobraze.sk Kvetko, ktorý bol v útoku ľavý prúd. Najdôležitejšie je podľa neho dobre pospájať polospojky hadíc na základni. „A potom to už stihnúť vybehnúť až po terče skôr, než dobehne voda cez hadice,“ doplnil Kvetko. Ten profesionálne beháva 14 rokov za OR HaZZ Rimavská Sobota a skúsenosti má aj z čias, keď pôsobil u dobrovoľných hasičov v Rimavských Zalužanoch. „Tam som nabral skúsenosti, čo sa týka požiarneho útoku a tu sme už trénovali vežu a 100 metrov prekážky. Veľmi dobre sa mi spolupracovalo s kolegami. Teraz skladáme nový tím z mladých príslušníkov, takže im pomáhame cvičiť,“ uviedol Michal Kvetko.

S výkonmi súťažiacich bol spokojný aj krajský riaditeľ KR HaZZ v Banskej Bystrici Dušan Hancko. „Boli naozaj výborní,“ povedal a dodal, že pre krajské riaditeľstvo je to dôležité systémové zlepšenie. „V mnohých prípadoch boli vidieť až skoky celých družstiev vo výkone a súťaž je skôr takým meradlom výkonnosti,“ povedal. Ako poznamenal, v Rimavskej Sobote sa im podarilo zlepšiť podmienky na tréning.

Zdroj: vobraze.sk