Katreniak pracuje v Hasičskom a záchrannom zbore. Vo voľnom čase rozhoduje zápasy

Koníček sa neskôr stal jeho zamestnaním. Igor Katreniak z Vyšného Skálnika je príslušníkom Hasičského a záchranného zboru SR. V súčasnosti zastáva funkciu veliteľa družstva vo Zvolene a po víkendoch rozhoduje futbalové stretnutia na krajskej úrovni.

Do HaZZ vstúpil v novembri 2008. „Už od siedmich rokov som bol vedený k hasičskému športu i s mojimi rovesníkmi. Iný šport v Rimavských Zalužanoch, kde som vyrastal s bratom Františkom, nebol a tento má krásnu, bohatú históriu,“ povedal pre vobraze.sk Igor Katreniak. Na strednú školu v Žiline, kde chcel študovať odbor požiarna ochrana, ho neprijali. Toto sklamanie ho však neodradilo na ceste, aby sa stal hasičom.

Kariéru odštartoval vo Zvolene ako hasič – záchranár a získal vynikajúce základy pre pôsobenie v zbore. V roku 2010 dostal ponuku pracovať na hasičskej stanici v Hnúšti a neskôr slúžil v Rimavskej Sobote, kde zastával funkciu technika a strojníka. Začiatkom roka 2019 sa po zvážení všetkých plusov a mínusov vrátil naspäť do Zvolena. „Veľa ľudí, ktorých stretávam, sa ma pýtajú, či mi nevadí cestovanie do Zvolena, no ja im s čistým svedomím odpoviem, že v tejto práci potrebujete mať dobrý kolektív a práve to mi tu chýbalo. Výborný kolektív som spoznal po štúdiu na zdravotníckej škole na Záchrannej zdravotnej službe v Rimavskej Sobote, kde som pracoval a naberal skúsenosti dva roky,“ povedal pre vobraze.sk Katreniak, ktorý študuje environmentálny manažment na Technickej univerzite vo Zvolene.

Vo Zvolene pôsobí ako veliteľ hasičského družstva a šéfuje desiatim príslušníkom HaZZ. Stará sa o chod zmeny, výcviky, školenia a v neposlednom rade je v jeho náplni práce zásahová činnosť. „Neberiem to ako prácu, predstavte si, že prídete k dopravnej nehode alebo k požiaru a od vás sa často očakáva, že to zvrátite, no bohužiaľ, nie. My prídeme len zmierňovať následky, keď sa nám to podarí, odchádzame z miesta udalosti s veľmi dobrým pocitom,“ reagoval.

Vo svojom voľnom čase pôsobí ako futbalový rozhodca. Na túto dráhu sa vydal v roku 2009, keď absolvoval v okresnej súťaži premiéru ako asistent rozhodcu. V priebehu roka postúpil na krajskú scénu, na ktorej rozhoduje aj dnes. „Prešiel som si všetkými súťažami riadenými Stredoslovenským futbalovým zväzom. Musím skonštatovať, že som mal vynikajúceho učiteľa, respektíve mentora. Bol ním bývalý republikový rozhodca Peter Petrinec, ktorý mi vždy vedel veci vysvetliť i pomôcť a na sklonku jeho rozhodcovskej kariéry sme často rozhodovali spolu. Či rozhodujete ako hlavný, alebo čiarový rozhodca, je jedno. Obe funkcie síce majú svoje špecifiká, ale podstatný je celkový dojem po stretnutí. Keď vám obe mužstvá po zápase podajú ruky a poďakujú. Diváci nebudú spokojní nikdy, na to som si už zvykol,“ poznamenal s úsmevom.

Na dodržiavanie pravidiel dohliada už štrnásť rokov, počas ktorých si odkrútil množstvo stretnutí. Za tie roky priniesol vývoj do futbalu techniku, pípacie zástavky, komunikačný systém, značkovací sprej, VAR, často sa meniace pravidlá a ich výklady, ktoré sú prezentované na seminároch rozhodcov a následne aplikované v praxi. „My sme o týchto zmenách informovaní a píšeme z pravidiel testy, no hráči často nevedia o zmenách, idú hrať futbal a sú z toho zmätení. Myslím si, že niekedy sa ľudia, či už hráči, funkcionári, diváci, alebo rozhodcovia tým futbalom bavili viac, teraz je to akosi v útlme, obmieňa sa generácia, mladí už funkcionárov nechcú robiť. Je skutočne smutné, že dva okresy ako Rimavská Sobota a Revúca majú v oblastnej súťaži dokopy len päť mužských mužstiev. Keď som začínal, boli dve triedy,“ skonštatoval Igor Katreniak.

Ak počas víkendu nemá žiadne futbalové stretnutie, svoj voľný čas venuje rodine, s ktorou býva na Vyšnom Skálniku. S manželkou Katkou majú tri deti. Dospievajúci syn Igor sa venuje hokeju v drese HKM Rimavská Sobota a momentálne študuje v Prešove. Dcéra Dominika hrá futbal v MŠK Rimavská Sobota v kategórii U13 a má striedavý štart v tíme dievčat MŠK Novohrad Lučenec. Najmladší Denis má 6 rokov a od septembra pôjde do školy. Rodičia veria, že aj on sa bude venovať nejakému športu. „Ak dovolíte, na záver by som sa chcel poďakovať manželke Katke, ktorá mi je veľkou oporou,“ povedal Katreniak.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album I. Katreniaka