Hasičská uniforma im pristane. Pre okresné riaditeľstvo sú prínosom

Veronika Tkáčová a Michaela Vetráková (vpravo)
Veronika Tkáčová (vľavo) a Michaela Vetráková

Uniforma im pristane. Na Okresnom riaditeľstve Hasičského a záchranného zboru Rimavská Sobota slúžia dve hasičky. Zamestnané sú na oddelení požiarnej prevencie a vykonávajú najmä kontrolnú činnosť. Do zásahov však nechodia, ale sú využívané v prípade väčších zásahov ako súčasť riadiaceho štábu veliteľa zásahu. Ako ďalej pre vobraze.sk uviedol riaditeľ HaZZ Rimavská Sobota Marek Laššák, s ich prácou je spokojný.
Podľa jeho slov musia tiež spĺňať fyzické testy ako všetci príslušníci HaZZ, samozrejme sa môžu prípadne zúčastňovať aj na súťažiach, podobne ako dievčatá v dobrovoľných hasičských zboroch.

Práca zásahového profesionálneho hasiča ostáva však čisto mužským zamestnaním a predpisy nepovoľujú, aby sa príslušníčky nežnejšieho pohlavia zúčastňovali ostrých zásahov. „Hasičky vo výkone nemáme. Na celom Slovensku neslúži ani jedna príslušníčka v zmenovej službe. V HaZZ nie je toľko funkčných miest pre ženy, ako je to v policajnom zbore, kde je čoraz viac príslušníčok,“ priblížil riaditeľ. Podľa jeho slov častokrát ide u hasičov o náročnú fyzickú prácu, prácu vo výškach a ženy majú aj obmedzenia, napríklad pri dvíhaní bremien len do určitej váhy. V okrese Rimavská Sobota je 62 profesionálnych hasičov. Na OR HaZZ pracuje ešte aj ďalšia žena, tá je však zamestnankyňou vo verejnom záujme ako odborný referent oddelenia prevádzkovo-technického.

Skúsenejšou zo spomínaných dvoch príslušníčok na OR HaZZ je Michaela Vetráková (46). Uniformu si oblieka už desiatym rokom. „Robíme aj výchovnú činnosť. Chodím po školách, kde vysvetľujem žiakom, čo všetko obnáša práca hasičov, ale aj to, ako sa majú správať, aby nespôsobili požiar,“ priblížila ďalej pre vobraze.sk. Zdôraznila, že žiakom vysvetľujú, ako sa majú zachovať a čo majú robiť v prípade, že spozorujú požiar alebo nejakú nehodu. Predtým sa venovala novinárčine ako redaktorka RTVS, ale má aj dlhoročné skúsenosti ako redaktorka regionálnej televízie LocAll a pracovala aj v TV JOJ či TV Rimava. Pochádza z Tisovca, v roku 1994 získala titul top model roka a venovala sa aj fotomodelingu. Okrem iného je aj dlhoročnou členkou divadelného súboru Daxner. 

Veronika Tkáčová a Michaela Vetráková (vpravo)
Veronika Tkáčová (vľavo) a Michaela Vetráková

Mladšou hasičkou je Veronika Tkáčová (30). Ako nám prezradila, je to jej prvá práca od vysokej školy na plný úväzok. Okrem brigád počas vysokej školy sa venovala obchodu s dámskou módou v Košiciach. Po skončení školy sa vrátila do Rimavskej Soboty a nastúpila ku hasičom. Je u nich už šesť rokov. Podľa jej slov majú v Rimavskej Sobote medzi sebou dobré vzťahy a s niektorými kolegami sa stretávajú aj mimo práce. „Táto práca je zaujímavá. Ide tu prevažne o mužský kolektív, kým predtým to boli samé ženy. Človek spoznáva nových ľudí, navštívi zaujímavé miesta kde by sa ináč nedostal v rámci protipožiarnych kontrol,“  poznamenala sympatická Veronika. Účastníčkou žiadnej súťaže krásy nebola. „Ani som o tom neuvažovala,“ dodala s úsmevom Veronika, ktorá prednedávnom nastúpila na materskú dovolenku.

OR HaZZ Rimavská Sobota
OR HaZZ Rimavská Sobota, ženy zľava: Michaela Vetráková, Elena Slovenčáková a Veronika Tkáčová

Ženy v súčasnosti pracujú skoro na každom OR HaZZ v rámci celého Slovenska, ako aj na Krajskom riaditeľstve HaZZ v Banskej Bystrici na jednotlivých oddeleniach či na operačnom stredisku. Často pritom zastavajú aj vedúce pozície. „V Rimavskej Sobote sme medzi hasičmi mali niekoľko žien na jednotlivých oddeleniach a ešte dávnejšie aj na operačnom stredisku“ podotkol Laššák. Zároveň spomenul, že v Rimavskej Sobote medzi príslušníčkami v uniforme slúžila Eva Vámošová, Mária Radaiová, Katarína Lindišová, Táňa Drinócziová, či Elena Slovenčáková.

Zdroj: vobraze.sk, foto: archív HaZZ