Vodiči musia počítať na Sobôtke s obmedzeniami. Vjazd do R. Soboty bude umožnený

Vodiči musia počítať od budúceho týždňa s výraznejšími obmedzeniami na Sobôtke. Súvisia s výstavbou turbo – okružnej križovatky, ktorú realizuje spoločnosť OHLA ŽS. Ovplyvnia dopravu v tomto úseku. „Prvého a tretieho septembra tam bude nainštalované dočasné dopravné značenie. Uzávierka začne platiť od pondelka 4. septembra. Vjazd do Rimavskej Soboty bude touto križovatkou naďalej umožnený, ale bude to v polovičnom profile a za zníženej rýchlosti. Výjazd z mesta sa bude realizovať cez obchádzku. Tá povedie cez Košickú cestu,“ povedal pre vobraze.sk vedúci projektu Ondřej Zeman zo spoločnosti OHLA ŽS. Ako dodal, bude to platiť po celú dobu výstavby. „Tieto obmedzenia sú nevyhnutné, aby bolo možné stavebné práce zrealizovať. Ideálne by to bolo celé zavrieť, lenže potom by sa už nikto nedostal nikam,“ uviedol Zeman.

Podľa jeho slov budú vodiči smerujúci z Košíc do Zvolena a opačne prechádzať týmto úsekom. „Prejazdné to bude. Akurát bude cesta zúžená v každom smere do jedného zúženého pruhu a bude tiež znížená rýchlosť,“ doplnil.

Stavebné práce už na Sobôtke v súčasnosti prebiehajú. Začali sa v prvej polovici augusta. Spoločnosť OHLA ŽS si stavenisko prevzala 23. júna. Stavebné práce sa týkajú rekonštrukcie križovatky ciest I/16, I/72 a II/531. Zmluvná cena diela je s DPH 3 828 000 eur a lehota výstavby dvanásť mesiacov. „Nevyhovujúci technický stav súčasnej križovatky, ktorý sa bude do budúcnosti ďalej zhoršovať, viedol k novému technickému návrhu križovatky. Posúdený bol technický návrh križovatky ako turbo – okružnej, ktorý sa javí ako najvhodnejšie riešenie aj do ďalekej budúcnosti,“ uvádza sa v predmete zmluvy o dielo medzi Slovenskou správou ciest a spoločnosťou OLHA ŽS.

„Lehota výstavby dvanásť mesiacov sa bude počítať od momentu, kedy dá stavebný dozor pokyn na začatie stavebných prác,“ vysvetľoval pred začatím prác hovorca SSC Martin Guzi. Podľa jeho vyjadrenia sa do lehoty dvanástich mesiacov nezapočítava doba prerušenia prác. Už vlani Guzi uviedol, že stavba bude spolufinancovaná zo zdrojov Európskej únie. Na Sobôtke pribudne v rámci rekonštrukcie aj protihluková stena i priechod pre chodcov.

„Samozrejme, že sa pokúsime dobu výstavby čo najviac skrátiť, urobíme pre to maximum, aby sme tam dopravu nejakým spôsobom neobmedzovali. Uvidíme, ako sa výstavba rozbehne. Nechcem teraz predikovať nejaké termíny,“ povedal vedúci projektu Ondřej Zeman.

Zdroj: vobraze.sk