Festival na Kokave pritiahol domácich aj zahraničných interpretov. Prišiel aj raper P.A.T + foto a video

Medzinárodný gipsy festival Balval fest priniesol do obce Kokava nad Rimavicou aj tento rok pestrý hudobný žáner. Išlo už o 22. ročník, kde boli rómski i nerómski interpreti, ktorí pritiahli svojich priaznivcov. Odzneli rôzne hudobné štýly, rómsky rap, gipsy swing i dychové nástroje napríklad Azirovič orchestra zo Srbska. Ich vystúpenie, ako aj spev Janky Sendrejovej či vystúpenie rapera Patrika Rytmusa Vrbovského zaujalo aj prostredníctvom nášho videa na sociálnej sieti desasťťisíce sledovateľov.

Ako pre vobraze.sk priblížila Janka Sendreiová, myšlienkou festivalu je spájať Rómov aj Nerómov. „Máme účinkujúcich, čo pritiahnu Nerómov, lebo máme dobrú speváčku z Poľska, ktorá vyhrala v súťaži Xfaktor, ako aj interpretov z Čiech, Srbska, Slovenska,“ povedala pre vobraze.sk Sendreiová, ktorá sa tiež objavila na pódiu aj spolu so súborom Kokavakere Lavutara. „Chceme to tak skĺbiť, aby návštevníci videli nielen slovenskú rómsku hudbu, ale aj hudbu zo sveta. Myslím, že chuť dáme všetkým Rómom na každý žáner,“ uviedla a dodala, že so súborom aktuálne pripravujú vystúpenia so žilinskou filharmóniou. Ako avizuje, koncertné turné má byť v kostoloch.

Na festivale bol aj manažér skupiny Sendrejovcov Vladimír Mička, ktorý sa organizovaniu rómskych koncertov venuje asi 15 rokov. Priblížil, že spolupracuje s rómskymi kapelami z celej Európy, Goranom Brezovičom, Emirom Kusturicom, Bobanom Markovičom či fantastickým huslistom Alexandrom Daškom.

„Je tu neopísateľná atmosféra a návštevníci tu môžu zažiť naozaj vietor. Festival dokonca búra bariéry,“ povedal na festivale a dodáva, že má tmavšiu pokožku a mnohí si myslia, že je Róm. Ako podotkol, nie je tomu ale tak. „Keby som ale bol, tak sa s hrdosťou k tomu hlásim,“ zdôraznil. Festivalu pod holým nebom do budúcna zaželal pohodu i dobré a teplé počasie, ktoré ich sprevádza dlhé roky. „A aby sme to v zdraví všetko dali,“ podotkol s tým, že kraj sa mu tu veľmi páči, no je tu ťahší život ako inde na Slovensku.

Zdroj: vobraze.sk, foto: archív festival Balvalfest

Projekt sa mohol zrealizovať vdaka finančnej podpore Fondu na podporu kultúry národnostných menšín FNMK.