Na budúci týždeň sa začnú stavebné práce. Na výstavbu kruhovej križovatky má zhotoviteľ dvanásť mesiacov

križvatka Sobôtka

Výstavba kruhovej križovatky na Sobôtke v Rimavskej Sobote sa začne na budúci týždeň. Jej realizátorom bude spoločnosť OHLA ŽS. „Stavebné práce sa začnú v pondelok 7. augusta. Čakalo sa na určenie dočasného dopravného značenia,“ uviedol pre vobraze.sk hovorca Slovenskej správy ciest (SSC) Martin Guzi. „Doprava bude stále vedená križovatkou podľa postupnosti stavebných prác s obmedzeniami jazdy v polovičnom profile,“ dodal.
„Od SSC sme dostali oznámenie o začatí prác ku dňu 8. augusta. Očakávame posledné oficiálne potvrdenia k dočasnému dopravnému značeniu. V budúcom týždni začíname s preložkami, ktoré neobmedzujú dopravu,“ vyjadril sa pre vobraze.sk riaditeľ Divízie Slovensko OHLA ŽS Róbert Latiak. Avizuje, že na druhú polovicu augusta majú naplánované zemné práce. Doplnil, že po ukončení schvaľovacích procesov budú informovať o detailoch navrhovaného plánu organizácie výstavby.

Spoločnosť OHLA ŽS si stavenisko prevzala 23. júna. Stavebné práce sa týkajú rekonštrukcie križovatky ciest I/16, I/72 a II/531. Zmluvná cena diela je s DPH 3 828 000 eur a lehota výstavby dvanásť mesiacov. „Nevyhovujúci technický stav súčasnej križovatky, ktorý sa bude do budúcnosti ďalej zhoršovať, viedol k novému technickému návrhu križovatky. Posúdený bol technický návrh križovatky ako turbo – okružnej, ktorý sa javí ako najvhodnejšie riešenie aj do ďalekej budúcnosti,“ uvádza sa v predmete zmluvy o dielo medzi Slovenskou správou ciest a spoločnosťou OLHA ŽS.

„Lehota výstavby dvanásť mesiacov sa bude počítať od momentu, kedy dá stavebný dozor pokyn na začatie stavebných prác,“ ozrejmil hovorca SSC Martin Guzi. Podľa jeho vyjadrenia sa do lehoty dvanástich mesiacov nezapočítava doba prerušenia prác. Už vlani Guzi uviedol, že stavba bude spolufinancovaná zo zdrojov Európskej únie. Na Sobôtke pribudne v rámci rekonštrukcie aj protihluková stena i priechod pre chodcov.

Zdroj: vobraze.sk