Na budúci mesiac by mohli začať robiť cestu pri Bátke i Hnúšti

Od mesiaca marec by mali začať opravovať dlhoočakávané úseky cesty I. triedy v okrese Rimavská Sobota. Vodiči tak budú musieť zbystriť pozornosť počas rekonštrukcie. Ide o veľkoplošnú opravu v lokalite štvorkilometrového úseku cesty pri Bátke smerom na Figu a viac ako šesťkilometrovú časť pri Hnúšti. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedol Martin Guzi z komunikačného odboru Slovenskej správy ciest, modernizácia ciest je financovaná z fondov EÚ z programu OPII. „Ide o komplexné rekonštrukcie zamerané na zlepšenie bezpečnostných parametrov ciest,“ povedal.

S prácami majú realizátori začat v závislosti od poveternostných podmienok. „Doba realizácie je 12 mesiacov s vylúčením zimného obdobia, predpokladaný termín ukončenia je jún 2023,“ podotkol Guzi.

Modernizácia má podľa neho zahŕňať výmenu asfaltového krytu, na miestach kde je to potrebné. Práce sú spojené s výmenou podložia, rekonštrukciou odvodňovacích zariadení, priepustov, mostov, výmenou cestných zádržných systémov (zvodidiel), zvislého dopravného značenia. Súčasťou modernizácie je aj vodorovné dopravné značenie v plaste s akustickými prvkami.

Štvorkilometrový úsek I/16 od križovatky na obec Rakytník po križovatku R2 Figa, má realizovať zhotoviteľ Colas Slovakia a. s. Cena za vyhotovenie diela je podľa Guziho vo výške takmer 3,5 mil. eur.

Cestu I/72 Rimavská Baňa – Hnúšťa, v kilometri 16,5 – 23,15 má modernizovať zhotoviteľ Metrostav DS. Cena za realizáciu diela je 3,3 mil. eur.

Podľa našich informácií by medzi modernizovanými úsekmi v tomto roku mal byť aj doposiaľ vynechaný úsek cesty I. triedy v Tisovci. V okolí mesta bola vlani zmodernizovaná cesta smerom na Bánovo a aj na Hačavu.

Veľkoplošná oprava sa týkala aj cesty prechádzajúcej Rimavskou Sobotou, Hrachovom, Bátkou či Kráľom pri štátnej hranici s maďarskom. „Celkovo bolo opravených v okrese Rimavská Sobota 36,98 kilometra ciest I. triedy v celkovej hodnote 9 874 512,60 eur,“ uzavrel Guzi.

Zdroj: vobraze.sk

Cesta bola v nevyhovujúcom stave. Pôvodne ju mali robiť až na budúci rok
V okolí Bátky začali s asfaltovaním. Tento úsek cesty robia + foto a video
Za Tisovcom namaľovali na novom asfalte čiary. Oprava je dokončená