Poľovníci dostali výsledky z diviaka

Poľovníci dostali výsledky uhynutého diviaka, ktorého v nedeľu vyberali zo zamrznutej vodnej nádrže na Kurinci. Z ľadu ho vyrezávali hasiči z Rimavskej Soboty. Podľa poľovníkov ide zatiaľ o jedného z posledných diviakov, ktorý bol nájdený uhynutý pri Kurinci. Celkovo ich za uplynulé týždne bolo asi 50. U väčšiny z nich bola doposiaľ potvrdená nákaza afrického moru ošípaných (AMO).

Ako dnes priblížil pre vobraze.sk poľovný hospodár z OZ Kurinec Koloman Demeter, aj v tomto prípade bol potvrdený prípad nákazy AMO. „Takmer všetky boli choré, asi len u dvoch nebola preukázaná nákaza,“ povedal Demeter. Z nádrže ho vybrali pomocou poľovníkov v špeciálnych skafandroch a hasičov. Mal asi rok a vo vode bol viac ako mesiac.

Poľovníci aj pracovníci Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Rimavská Sobota koncom minulého roka evidovali jeden prípad nákazy pri Mojíne. Ako ďalej pre vobraze.sk povedal riaditeľ RVaPS v Rimavskej Sobote Rudolf Smriga, upozornili na to poľovníkov v revíroch. Ďalším revirom, kde takýto problém nastal minulý týždeň, sú Veľké Teriakovce. Nakazeného tu našli jedného diviaka.

Nákaza AMO podľa Smrigu nie je prenosná na človeka. „Nie je to nákazlivé pre človeka, ale diviak môže byť prenášačom aj iných ochorení, ktoré sú prenosné zo zvieraťa na človeka,“ upozornil.

V ľade na Kurinci našli zamrznutého diviaka. Uhynúť malo približne 50 kusov + video

Zdroj: vobraze.sk