Ako vodič precestoval Európu, až za volantom autobusu sa mu splnil sen

Je vyučeným automechanikom. Táto práca ho však veľmi nebavila a ako vodič z povolania jazdil na kamióne. Jozef Oláh z Pavloviec (53) precestoval Európu krížom-krážom a až po niekoľkých rokoch si splnil svoj sen. Stal sa vodičom autobusu. V SAD Lučenec jazdí dva roky, ale vodičom autobusu bol aj v Rakúsku. Vie po nemecky a problém etablovať sa v tejto práci nemal. „Pracoval som v zahraničí, ale tu môžem pracovať doma a som bližšie pri rodine, rodičoch. Ťahalo ma to na Slovensko. Splnil som si takto svoj detský sen,“ povedal pre vobraze.sk Jozef Oláh, ktorý je rád, že dostal túto príležitosť. 

„Je to špecifická práca. Vstávame veľmi skoro ráno a večer končíme tiež neskoro, ale ľudí musíme doviezť do práce a potom ich aj odviezť domov,“ hovorí Oláh s tým, že vozia aj deti do škôl i starších ľudí do obchodov či k lekárom a do mesta. S autobusom jazdí aj cez svoju rodnú obec Pavlovce. „Keď je leto, tak ma zvykne čakať vnuk. Kýva mi, aj ostatným vodičom podobne. Uvidíme, či raz tiež bude vodičom aj on. Zatiaľ má len tri roky,“ povedal. 

„Som hrdý na svoju prácu. Som Róm, ale aj tak som hrdý a veľa sa môžem poďakovať zo SAD Lučenec pánovi Parobekovi aj vedúcemu Lukáčovi, ktorí majú naozaj ľudský prístup. Ku každému zamestnancovi, nielen ku nám Rómom, ale aj ku upratovačkám, opravárom, vodičom. Sme tu ako jeden tím a jedna rodina,“ zdôraznil.

Aby si urobil potrebný vodičský preukaz na nákladné auto či neskôr autobus, si musel nasporiť. „Problém som mal hlavne finančný, keď som si chcel rozširovať vodičský preukaz. Odpracoval som predtým pár rokov v Rakúsku, tak som si nasporil. Bol som tam spolu aj s manželkou,“ vysvetlil Oláh, ktorý je motiváciou pre svoje okolie. „Pokúšam sa o to hlavne u menších detí, ktoré sa ešte dajú ovplyvniť a niečo napraviť. Snažím sa o to, aby sa lepšie učili v škole. Keď budú mať vzdelanie, tak sa môžu tiež stať vodičom, ktorý je dosť pekne zaplatený a môžu robiť v čistom prostredí. Je to vážna robota, hocikto to nevie robiť. Keď sa budú snažiť, tak môžu sedieť na mojom mieste,“ upozornil s tým, že sú veľmi radi aj nedávnemu obrovskému darčeku, keď dostali desiatky nových autobusov do užívania.

Ako šofér autobusu jazdí v okrese na trasách Rimavská Seč – Dubovec, alebo Selce – Husiná. Po učňovke začínal ako šofér na družstve v Rimavských Janovciach, neskôr jazdil s nákladným autom na pozemných stavbách v R. Sobote. Potom aj dva roky v Čechách. Až neskôr sa rozhodol ísť na kamión, kvôli lepšie platenej práci. Medzi jeho obľúbené lokality Oláh zaradil Nemecko, Rakúsko, Španielsko. „Bolo to väčšinou mäso a napríklad v Španielsku bolo až veľa pikantných vecí,“ dodáva s úsmevom.  

Zdroj: vobraze.sk 

Projekt sa mohol zrealizovať vďaka finančnej podpore Fondu na podporu kultúry národnostných menšín FNMK.