Z vlakvedúcej sa stala rušňovodička

Ak cestujete vlakom, mohli ste si ju všimnúť. Martina Pavlová je rušňovodičkou. V našom regióne ide o veľmi zriedkavé povolanie pre príslušníčku nežnejšieho pohlavia. „V okrese Rimavská Sobota som jediná. Jazdí do nášho okresu aj kolegyňa, tá je však z okresu Brezno. Asi som iná ako bežné ženy. Viac ma to ťahá k mužskej robote. Trochu mi trvalo, kým som sa k tejto práci dostala, ale to je na dlhé rozprávanie,“ povedala pre vobraze.sk Martina Pavlová. Ako dodala, rušňovodičkou je tretí rok. „Som šťastná, že ňou som, mám rada svoju prácu,“ zdôraznila. Predtým bola vlakvedúcou.

Podľa jej slov jazdí medzi Breznom, Jesenským a Fiľakovom. „Ale tiež na trati Brezno – Červená Skala. Keď však treba, tak jazdím aj na trati Brezno – Banská Bystrica – Zvolen,“ doplnila. S úsmevom Pavlová poznamenala, že najťažšie je nočné a ranné vstávanie.

Priznáva, že v niektorých prípadoch jej nie je ako rušňovodičke všetko jedno. „Týka sa to železničných priecestí. Vidím, akí sú šoféri nezodpovední a nerešpektujú, že vlak má prednosť. V našom okrese nemám rada priecestie na Sabovej. Tam sa dennodenne stáva, že autá lietajú popred vlak,“ priblížila.

„Keď som sa učila za rušňovodičku, jazdila som aj na veľkých mašinách. Ale keďže som z okresu Rimavská Sobota, tak u nás jazdia iba motorové jednotky. Jazdím ale na nich rada. Ak nám zrušia trať Brezno – Tisovec, je možné, že nás preradia napríklad do Zvolena či inde a budem jazdiť aj na rýchliku,“ uviedla rodáčka z Tisovca, ktorá však už žije v Jesenskom.

Je členkou OZ Zubačka. Parný vlak však neriadi. „Nemám naň urobené skúšky. Tam mám na starosti zatiaľ iba cestujúcich,“ podotkla Pavlová.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album M. Pavlovej