Zručným umelcom Majanom poriadne otriasla krádež v zlatníctve v R. Sobote. Podržala ho rodina

Zručný umelec Ľuboš Majan z Rimavskej Soboty, majster ľudovej umeleckej výroby, začal v závere tohto roka podnikať so zlatníctvom. Predchádzala tomu pred pár rokmi práca i štúdium v Taliansku, kam sa pôvodne vybral na zber paradajok. „Celkovo som bol v Taliansku iba tri roky, ale veľmi veľa som tam zažil a aj sa naučil,“ priblížil pre vobraze.sk Ľuboš Majan, ktorý vyštudoval v San Severe pod záštitou umeleckej školy Ghirardi v Torine. Spomenul, že pracoval aj študoval u bývalého lektora „scultore orafo“ – zlatníka – rytca drahokamov. Majan tam počas svojho pôsobenia vyučoval aj problémové deti základy zlatníctva. „Práve v Taliansku som videl, aké fantastické veci sa dajú vyrábať a vtedy som zatúžil, že tiež chcem mať v budúcnosti také zlatníctvo,“ skonštatoval. 

Po návrate na Slovensko pár rokov pracoval ako policajt a neskôr podnikal v gastronómii. Jeho stánok s mexickými špecialitami ste mohli vidieť pred Tescom, a tento rok na Kurinci. Jeho aktivity však smerovali naďalej k zlatníctvu. Keď prišla vhodná doba, tak sa rozhodol, že gastro predá a naplní svoj celoživotný sen. „Naskytla sa mi možnosť otvoriť si predajňu na Hlavnom námestí. Mal som už na to kapitál, aj keď priestory potrebovali kompletnú renováciu. Na zlatníctvo som šetril asi 20 rokov,“ povedal Ľuboš Majan, ktorého verejnosť pozná aj ako výrobcu bičov, šikovného rezbára a najmä nožiara. Pred rokom bol ocenený titulom majster ľudovej umeleckej výroby. Čestný titul mu bol odovzdaný v Ústredí ľudovej umeleckej výroby – ÚĽUV v Bratislave. 

Tento rok sa však kvôli podnikaniu tejto činnosti veľmi nevenoval, aj keď práve remeslo je jeho koníčkom a relaxom zároveň. Získal za ne aj nejedno ocenenie.

V novembri si otvoril zlatníctvo. Jeho sny sa však tento týždeň veľmi rýchlo zmenili. Prišla trúfalá krádež profesionála, ktorý si v Rimavskej Sobote na pravé poludnie  vybral práve jeho obchod so zlatom a šperkami. Za necelé dve minúty sa Majanovi, ktorý išiel na obed, zmenil celý život. Ako dodal, prišiel o asi 80 tisíc eur v zlate. Poslednou kvapkou, ktorá ho dala do kolien, bolo to, že zlodej mu otvoril ešte aj trezor s hotovosťou. Že sa niečo deje v jeho obchode, zachytil, keď bol na obede pár stoviek metrov od predajne. Kým však dobehol, zlodej odišiel. „Pohyboval sa suverénne a ešte si za sebou zamkol aj predajňu, aby ho nikto nerušil,“ dodal rozčarovaný Ľuboš Majan, ktorý už neverí žiadnym bezpečnostným zámkom. 

„Zmenil sa mi celý svet kvôli tomu. Nebolo to poistené, čo som ale mal v pláne po doplnení sortimentu. Nestihol som to, bol som otvorený len 35 dní, musel som rýchlo pozháňať peniaze na nové zlato, v čom mi finančne aj psychicky velmi pomohla moja rodina. Ďakujem mojej manželke že pri mne stojí v týchto ťažkých chvíľach. Toto je krásna práca, no najrizikovejšia,“ hovorí Majan, ktorý veľmi reálne uvažoval o zatvorení obchodu. Ten je od krádeže zatvorený. „Mám aj od zákazníkov objednávky na šperky, ale momentálne nie som na to nastavený, aby som ich vedel dokončiť,“ dodáva. 

Novú nádej mu dala rodina. „Veľa som tomu obetoval. Bol som ale rozhodnutý, že končím. Veľmi ma však podržala rodina, aj morálne, aj finančne. Som im za to veľmi vďačný. Chcem tak naďalej prinášať pre ľudí originálne šperky a v nedeľu otváram s novými modelmi šperkov,“ uzavrel s tým, že zlodej nechal v predajni striebro a iné šperky, ktoré sa práve najviac predávajú medzi zákazníkmi.  

Polícia včera zverejnila video z priebehu krádeže.

Zdroj: vobraze.sk