Geotermálna voda postačuje len na súčasné bazény na Kurinci. Šimko viac o bazéne s vlnobitím

Súčasná výdatnosť geotermálneho vrtu v rekreačnej oblasti Zelená voda na Kurinci aktuálne postačuje na zásobenie vodou súčasných dvoch bazénov. V prípade rozšírenia o ďalší bazén, alebo krytý bazén s celoročnou prevádzkou je potrebný ďalší a hlbší vrt s teplejšou vodou, alebo dohrievanie. Pre vobraze.sk to povedal primátor mesta Rimavská Sobota Jozef Šimko, podľa ktorého okrem výdatnosti je voda málo teplá pre potreby celoročnej prevádzky.

„Veľmi som zvažoval, či robiť bazén s vlnobitím, alebo celoročnú prevádzku s krytými bazénmi. Tie by museli mať vodu s teplotou 34 alebo 36 stupňov Celzia. Nie je to ale také jednoduché. Ja s tým súhlasím, ale v prvom kroku by bolo treba vybudovať geotermálny vrt o hĺbke minimálne 2 700 metrov, aby bola minimálne 65-stupňová voda. Chceli by sme s ňou aj vykurovať. Tá súčasná má teplotu len okolo 31 stupňov Celzia,“ povedal Šimko. Ako vysvetlil, vodu treba ešte doviesť potrubím na Kurinec a to by stálo okolo 2,5 mil. eur.

Celkové náklady aj s bazénmi a obsluhou následne odhadol na minimálne 16 mil. eur. „Do takejto záťaže mesto v žiadnom prípade nemôže ísť. Ani do úverového zaťaženia, ani výzvy na aquaparky nie sú. To obdobie je už za nami,“ dodal. Zároveň spomenul, že aktuálny vrt je v hĺbke okolo 1 022 metrov, čo žiaľ, nie je v potrebnej hĺbke na spomínanú teplotu. Narazili však na priestory zrejme jaskyne s teplou vodou. Podľa vtedajších rozhodnutí sa ďalej neodporúčalo vŕtať, aby sa voda nestratila. 

Podľa jeho slov najreálnejšou novou atrakciou na Kurinci by mohol byť bazén s vlnobitím. Napojený na vodu z verejného vodovodu. Ako priblížil, takýto bazén nie je v okolí, majú ho pri Bešeňovej alebo v Tiszaújvárosi v Maďarsku. Na stole má preto  projektovú dokumentáciu, na ktorú už poslanci vyčlenili financie. Počíta s bazénom s vlnobitím a celková hodnota je 1,460 mil. eur.

Financovaný by mohol byť z úveru, ktorý by si vzala samospráva na obdobie desiatich rokov. Šimko projekt plánuje predložiť na tohtomesačné zasadnutie mestského zasadnutia. Vyhlásil, že na základe zvyšujúcej sa návštevnosti a minuloročných ziskov tento úver vedia splatiť bez toho, aby čerpali prostriedky z rozpočtu mesta. „Nesiahnem ani jedným centrom na rozpočet. Som o tom presvedčený, že to takto dokážem spraviť,“ povedal a dodal, že minulý rok zisk predstavoval 350 tisíc, z čoho by na splátku išlo okolo 180 tisíc eur.

V prípade zhody poslancov by bazén s vlnobitím chceli stavať v septembri s termínom dokončenia  v júni 2024. Návštevnosť pri rozšírení ponuky o tento bazén odhaduje zo súčasných takmer 100 tisíc zvýšiť na 120 tisíc. Umiestnený by mal byť v areáli pri súčasných toaletách a prezliekarňach pri kempingu.

V tejto súvislosti samospráva počíta v budúcnosti aj s presťahovaním kempingu, ktorého priestory kvôli zvyšujúcemu sa záujmu verejnosti musia rozširovať. Mal by byť na začiatku Kurinca, kde v súčasnosti trénujú kone a je asfaltové parkovisko.

Podľa Šimka na tento rok inú novú atrakciu nechystajú. „Jedine na budúci rok, teda ak to dodávateľ dokáže do 15. júna 2024 urobiť. Všetko záleží od rozhodnutia poslancov,“ podotkol.

Kemping na Kurinci dostal za minulý rok ocenenie. „Ide o top kemping 2022. Teší ma, že je to za hodnotenie jednak komisárov Slovenskej asociácie kempingu a karavanizmu a hodnotia to aj návštevníci. Z roka na rok sa nám to preplňuje. Veľakrát musíme posúvať plot,“ dodal.

Zdroj: vobraze.sk, foto: vobraze.sk, FB Jozef Šimko