Nezabudnuteľné. Pilot sa katapultoval. Lietadlo padlo blízko Oždian

Dnes je tomu presne 21 rokov odvtedy, čo vedľa obce Ožďany spadlo prúdové vojenské lietadlo Albatros L-39. Pilot sa v poslednej chvíli katapultoval a zachránil. Krátko pred tým prelietaval nad obcou a ešte stihol nasmerovať lietadlo do neobývanej časti.

Cvičné prúdové vojenské lietadlo s rozpätím krádel zhruba 9,5 metra zo základne Sliač havarovalo 14. septembra 2000. Podľa medializovaných informácií išlo o nácvik vzdušného boja, pri ktorom došlo k prerušeniu dodávky paliva a výpadku motora. Pilot sa pokúsil motor znovu naštartovať, no neúspešne.

Následne namieril lietadlo do neobývaného priestoru a úspešne sa katapultoval. Stroj potom dopadol neďaleko obce Ožďany a explodoval. Ako pre vobraze.sk priblížil zo spomienok Gabriel Kalina, šéf dobrovoľných hasičov z Oždian, udalosť vnímali veľmi živo. „Bolo počuť, že lietadlo hučalo a zrazu len stíchlo. Potom už len voľným pádom spadlo na zem. Našťastie pilot minul Ožďany,“ hovorí Kalina, ktorý už vtedy ako dobrovoľný hasič s partiou kolegov vyrazili ochotne na miesto. Bolo to asi kilometer až dva smerom na Lučenec, vedľa hlavnej cesty. „Vyštartovali sme na miesto udalosti, ale okamžite tam bola vojenská polícia a uzavreli to všetko, takže nás poslali naspäť. Nemali sme tam žiadny prístup,“ spomenul. 

Bolo to asi na úrovni pri odbočke na rybník. Podľa očitého svedka, ktorý po nehode prechádzal domov do Rimavskej Soboty, videli už podvečer veľa majákov a svetiel. „Vracali sme sa vtedy z Banskej Bystrice. Pamätám sa na to ako dnes, sedačka pilota bola tesne vedľa cesty a strážili ju vojaci,“ povedal pre vobraze.sk Peter Ehn, ktorý vtedy ešte nepracoval v médiách, no už niekoľko rokov je členom regionálneho štábu v TV JOJ. Vojaci po tejto nehode a zaistení zvyškov lietadla odnášali z miesta aj mnoho áut zeminy.
 
V tej dobe, pred vyše 20-timi rokmi ešte nebolo toľko médií, ako v súčasnosti a ani informácie sa tak rýchlo nešírili. „Kauzy alebo tragédie navyše neboli vtedy v takom popredí mediálneho záujmu, ako je tomu v posledných rokoch,“ spomenul bývalý dlhoročný novinár denníka Pravda Štefan Rimaj, ktorý zhodou okolností ten mesiac prestupoval ako novinár z denníka SME do Pravdy. Pôsobil tam potom takmer 20 rokov. Ak by k takejto udalosti došlo napríklad pred piatimi rokmi, bola by udalosť nepochybne obsiahlejšie medializovaná.

Zdroj: vobraze.sk, foto: wikipedia

Železničný tunel bývalej Poltárskej trati – vobraze.sk
Finišujú so stavebným povolením na „Cyklotrasu Rimavská Sobota – Poltár“ – vobraze.sk
V Ožďanoch vykradli altánok pri ZŠ, prácu policajtov si vyskúšali aj žiaci – vobraze.sk