V Ožďanoch vykradli altánok pri ZŠ, prácu policajtov si vyskúšali aj žiaci

Zaistenie stôp na mieste činu, zostavovanie identikitu podozrivého či súčinnosť policajných zložiek si mohli vyskúšať deti zo Základnej a materskej školy v Ožďanoch. Došlo tam totiž k fingovanej krádeži v altánku v areáli školy. V rámci preventívnej akcie tak mali možnosť nazrieť do oblasti daktyloskopie, mechanoskopie a trasológie. Ako ďalej vobraze.sk informovala preventistka Lenka Lásová z OR PZ Rimavská Sobota, ktorá prednášku viedla, obhliadku miesta činu a zaistenie stôp robili pod vedením skúseného kriminalistického technika. Podľa jej slov pracovali pohotovo a technik im vysvetlil, ako sa vyhľadávajú a zaisťujú stopy na mieste činu.

Veľmi dobre si viedli pri zhotovení podrobného popisu neznámeho páchateľa. Podľa Lásovej nakreslený identikit na základe informácií náhodného okoloidúceho sa zhodoval takmer na sto percent. Deti aj dospelí sa tak nielen výborne zabavili, ale aj dozvedeli niečo nové z práce policajtov odboru kriminálnej polície. Členovia vytvorenej „výjazdovej skupiny“ podľa preventistky prejavili ohromné nadanie pre prácu v policajnom zbore.

Najstarší žiaci mali zároveň prednášku o trestnoprávnej zodpovednosti mladistvých. Šiestaci a piataci sa dozvedeli viac o práci polície, že nie všetci chodia v uniforme a niektorí sú aj utajení. „A keďže veľa žiakov prejavilo záujem o prácu v PZ, vysvetlili sme si aj, aké sú podmienky prijatia do PZ,“ hovorí Lásová a dodáva, že na prednášku v Ožďanoch zaznamenali najlepšiu interaktivitu u žiakov.

Preventívne akcie polícia OR PZ Rimavská Sobota realizovala v našom okrese koncom školského roka. Boli na ZŠ P. Dobšinského, Súkromnej ZŠ Creative, v MŠ na Rožňavskej ulici, na Teplom Vrchu či obci Žíp.

Zdroj: vobraze.sk, KR PZ Banská Bystrica