Svoju záľubu povýšil na profesionálnu úroveň. Piatrik z R. Soboty je pilotom najväčších dronov

Robert Piatrik (vľavo)

Patrí k mála ľuďom na Slovensku a je jediným pilotom bezpilotných lietadiel – dronov v okrese Rimavská Sobota, ktorý má na to licenciu. S dronmi začínal pred vyše desiatimi rokmi, v súčasnosti pilotuje tie najväčšie s priemerom 3,5 metra. Lieta s nimi na poliach a využíva najmodernejšiu technológiu na mapovanie alebo aplikovanie hnojív na poľnohospodárske účely. Róbert Piatrik (45) z Rimavskej Soboty má rád výšky a veľmi ho lákajú nové technológie. Ako pre vobraze.sk priblížil, vždy ho zaujímalo modelárstvo a lietadlá. K dronom sa dostal odvtedy, ako prišli na trh na Slovensku.

„Bol som na leteckých dňoch asi pred desiatimi rokmi, kde ich predávali, tak sa mi zapáčili. Tam som si kúpil prvý dron a odvtedy v tom stále napredujem. V súčasnosti ich aj skladám a mám ich už niekoľko. Od najmenších racingových až po tie najväčšie, ktoré majú rozpätia vyše tri metre,“ hovorí a dodáva, že je to zatiaľ najvyspelejšia technológia, ktorá napreduje z mesiaca na mesiac.

Najnovšie obsluhuje bezpilotný dron, ktorého váha je 85 kilogramov a ťah má 120 kilogramov. Vo vzduchu sa na jedno nabitie vydrží okolo 15 minút. Na jednu nádrž aplikuje hnojivo na plochu dva hektáre. „Som rád, že sme medzi prvými na Slovensku a ako prvý na strednom Slovensku, v poskytovaní služieb s dronmi, legálne a zodpovedne,“ podotkol.

Licenciu na lietanie s dronom si začal robiť pred tromi rokmi. „Skúšky boli dosť náročné časovo, psychicky aj finančne. Je to zodpovedná činnosť nie vhodná pre každého,“ podotkol. Medzi témami sa venovali meteorológii, leteckému právu, všeobecným vedomostiam o lietadlách. Je to skoro to isté, čo majú aj piloti, len je to bez navigácie. Nemôže sa pritom pomýliť ani v jednej otázke,“ poukázal na náročnosť získania licencie. Okrem toho absolvoval aj praktické skúšky, pri ktorých sa tiež naučil nové veci aj napriek tomu, že lietal roky predtým. Dôležité je vedieť sa orientovať v leteckých mapách. „Získanie pilotného preukazu však ešte nezabezpečuje, že je možné lietať hocikde. Stále sa treba riadiť pravidlami a let oznamovať na dopravnom úrade. Preto som si založil leteckú spoločnosť a požiadal som o povolenie na výkon leteckých prác. Tak zodpovedám za svoje rozhodnutia a riziká sám,“ zdôraznil Piatrik, ktorý naďalej plánuje isť s trendom a chce vybudovať značku, ktorá by prosperovala.

Letecká spoločnosť pod názov Droners podľa neho spolupracuje aj s médiami, policajnými zložkami či najnovšie v oblasti poľnohospodárstva aj s farmármi. Prvým z nich je Roľnícka spoločnosť Bottovo či Agroban Bátka. Svoju činnosť prezentuje aj na Dňoch poľa v Rimavskej Sobote či na Orávke.

„Lietanie mi dáva pocit slobody vidieť veci z nadhľadu,“ hovorí Piatrik, ktorý si vyskúšal aj pilotovanie lietadla. „Boli to lepšie pocity, keď sa podarí odlepiť od zeme a človek nelieta len očami. Radšej však zostávam pevne nohami na zemi,“ poznamenal a dodal, že má skúsenosti aj s vývojom konštrukcií dronov. Obľubuje športové drony, pri ktorých je úplná sloboda lietania. Lieta sa s okuliarmi a využívam ich pri filmových záberoch, natáčaní pretekárskych áut, autosalónov alebo hradov, kaštieľov, proste cez objekty. Vznikne potom z toho veľmi pekná videoprehliadka.

Z vtáčej perspektívy vznikajú veľmi pôsobivé videá. Zakladá si na kvalite natočených záberov, aj ich strihu. Takmer z každého výletu u neho vznikne video. Tie potom skladá raz ročne aj do koncoročného zostrihu. „Veľmi rád mám cinematic videá, tie sú jedinečné. Náš okres Rimavská Sobota je veľmi pekný a dajú sa tu robiť veľmi pekné videá. Na jar sme napríklad robili zostrih cyklistických pretekov pre MAS Cerova vrchovina a vzniklo veľmi pekné video. Máme tu veľmi pekné scenérie aj na severe okresu. Robil som aj video pre múzeum v Mútniku pre mesto Hnúšťa. Radi nás zavolajú aj veteráni, ktorých točím už pár rokov. Zameriavam sa aj na hrady či historické stavby. Obzvlášť mám rád, keď mám možnosť zaznamenať, ako ich renovujú a dávajú im nový vzhľad,“ poznamenal Piatrik, ktorý je rodený Košičan a v R. Sobote pôsobí už dvadsiaty rok. Pracuje ako servisný technik v kúpelňovom štúdiu.

Popri jeho náročnému koníčku mu veľa voľného času už neostáva. Rád si zavčas rána zabehá, kondíciu si udržiava aj rýchlou chôdzou. Turistiku veľmi nerobí, iba ak náhodou lietadlo zaletí ďalej, ako by malo. „Potom sadáme do auta a ideme ho hľadať, zatiaľ sa nám to skoro vždy podarilo,“ povedal a dodal, že má aj partiu kamarátov, s ktorými chodia lietať vo voľnom čase. „Rád im pomáham a opravujem veci keď sa pokazia alebo spadnú. Pomáhame si navzájom. Touto cestou chcem vyzvať aj ostatných, ktorí majú nejakého drona alebo model lietadla, klzáka, aby si prišli s nami zalietať. Môžu sa prísť aj pozrieť,“ dodal Piatrik.

Zdroj: vobraze.sk, foto a video: album Robert Piatrik