Na obnovu strechy kaštieľa dostali dotáciu. Dorábajú polovicu priečelia + video

Pred približne tromi rokmi vyhorel kaštieľ v Ožďanoch. Postupnými krokmi ho po ničivom požiari obnovujú. Zlepšili statiku, obnovujú steny a hlavne strechu. Tento rok pokračujú v jej obnove. Ide už o tretiu etapu v rozsahu jednej polovice priečelia budovy kaštieľa. Ako pre vobraze.sk uviedol Tomáš Privitzer, projektový manažér Bystrickej dopravnej spoločnosti, financie vo výške 100-tisíc eur investovala v tomto roku Bystrická dopravná spoločnosť a.s., ktorá je vlastníkom objektu. Sumou 60-tisíc eur prispelo ministerstva kultúry. Práce spojené s touto dotáciou majú byť ukončené ešte tento rok.

Aktuálne je už drevená časť strechy hotová a v priebehu decembra pracovníci položia aj krytinu. Tá bude rovnaká ako doposiaľ. Odobril ju aj pamiatkový úrad. Na stavbe sme sa boli pozrieť a prinášame vám pár leteckých záberov.

Kaštieľ je národnou kultúrnou pamiatkou. V lete na kaštieli robili veniec na spevnenie stien, ktoré sa rozpadávajú. „V septembri začali robiť krov. Zamestnali tam ľudí z našej obce, ktorí tak nemusia dochádzať za prácou inde. Tento rok začali s prácami skôr. Mali by takto byť dokončené asi tri pätiny celej strechy,“ hovorí starosta obce Ján Matej.

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky eviduje množstvo pamiatok cenných tým, že vypovedajú o živote v minulosti, o výnimočných tvorivých schopnostiach človeka, prípadne sa vzťahujú k významným osobnostiam alebo historickým udalostiam. Kaštieľ v Ožďanoch k nim právom patrí. Jeho dejiny siahajú 800 rokov dozadu.

Hovorí sa, že každá stavba má svoj príbeh. A každý, kto do neho zasiahne, sa stáva jeho súčasťou. Niektoré hodnoty vyzerajú navonok ako všednosť. Až pokým človek nepochopí historické súvislosti.
V dôsledku mongolských nájazdov počas 13. storočia sa postupne konsolidovala obranná stratégia Uhorska a ku koncu storočia bolo na našom území postavených alebo opevnených 150 hradov. Ich úlohou bolo chrániť územie pred ďalšími nájazdmi. Na ruinách jedného z týchto hradov bol o 300 rokov neskôr postavený renesančný kaštieľ v Ožďanoch. Zaujímavosťou je, že zvyšky pôvodného gotického hradu boli včlenené do nového kaštieľa, ktorý má pôdorys nepravidelného štvoruholníka.

Video: Robert Piatrik – Droners team

Je všeobecne známe, že v kaštieli žila Juliana Korponaiová-Géciová, uhorská šľachtičná, ktorá je známa aj z románu spisovateľa Móra Jókaiho ako Levočská biela pani. Za zmienku však stojí aj obdobie pôvodného gotického hradu od roku 1452 až 1460, kedy bol obsadený husitskými vojskami a jeho majiteľom sa stal Ján Jiskra z Brandýsa.

Kaštieľ v Ožďanoch patrí k dejinným klenotom Gemeru. Jeho hodnota pre spoločnosť, pre budúce generácie je z historického hľadiska nevyčísliteľná.

ministerstvo kultury logo

Projekt „Obnova Kaštieľa Ožďany – záchranná etapa, III. časť“ je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Zdroj: PR-článok