Romana pomáha a chráni. Policajná uniforma jej svedčí

Bývalej bedmintonistke pristane policajná uniforma. Snaží sa napĺňať heslo pomáhať a chrániť. Miluje obdarúvať iných. Baví ju pečenie, rada skúša aj nové recepty, a to nielen pred Vianocami. Romana Juríková (za slobodna Surová) pracuje na Obvodnom oddelení Policajného zboru v Rimavskej Sobote. „Byť policajtkou si vyžaduje disciplínu, profesionalitu, odhodlanie dodržiavať zákony a silnú mentálnu odolnosť. Ide o rozmanitú prácu, ktorá môže každý deň priniesť nové výzvy. Nikdy neviem, čo ma v službe čaká. Odmalička športujem a mám rada pohyb, takže pri voľbe povolania zavážilo aj toto,“ uviedla pre vobraze.sk Romana Juríková (32), rodáčka z Klenovca, ktorá však žije v Hnúšti. „Na policajnú uniformu som si zvykla veľmi rýchlo, je pre mňa veľmi pohodlná,“ skonštatovala nadporučíčka. Ako dodala, robí skrátené vyšetrovania. „Najviac sa zaoberáme majetkovou, ekonomickou a násilnou kriminalitou. Rozšírená je aj drogová trestná činnosť,“ priblížila Romana.

Čoskoro uplynie osem rokov od jej vstupu do zboru. „Zažila som za toto obdobie všelijaké situácie. Aj také, keď mi nebolo celkom všetko jedno z toho pohľadu, ako sa situácia vyvinie. Našťastie, v priamom ohrození života som sa neocitla. Snažím sa napĺňať heslo pomáhať a chrániť a teší ma, keď nám ľudia za prácu poďakujú, keď im pomôžeme s vyriešením prípadov. Ľudia občas poďakujú aj za to, keď dostanú pokutu,“ spomenula Juríková.

Vianoce si nevie predstaviť bez rodiny, stromčeka, darčekov a bez jej obľúbenej komédie Sám doma. „Vianoce mám veľmi rada. Už od začiatku decembra počúvam vianočné pesničky a od Mikuláša u nás musí byť postavený aj stromček. Máme doma umelý, ale v budúcnosti by sme chceli mať živý. Milujem obdarúvať iných darčekmi na Vianoce,“ hovorí a pokračuje: „Na Štedrý večer sme celá rodina spolu. Tento rok nás bolo pri večeri osem. Nesmie u nás chýbať kapustnica, ryba so šalátom, pečené klobásy a rebrá, bryndzové a makové opekance, či oblátky s medom a cesnakom, aby bola rodina po celý rok zdravá a silná. Okrem toho si prekrajujeme jabĺčko a pod obrus dávame peniaze i rybiu šupinu.“

Dlhoročná známosť
Baví ju pečenie. „Už mám aj pomocníčku, ktorou je takmer trojročná dcérka Linda, takže to ide ľahšie. Tento rok sme spolu piekli medovníčky, medvedie labky, linecké koláčiky, oriešky. Pečiem aj počas roka, väčšinou v súvislosti s nejakými príležitosťami. Rada skúšam nové recepty,“ uviedla Romana. Doplnila, že dcéra jej chce so všetkým doma pomáhať a často chodia na výlety.

Vlani sa vydala. „Jedným z najkrajších dní v mojom živote bol ten svadobný, avšak narodenie dcérky bolo určite viac,“ zdôraznila Juríková s tým, že s manželom Tomášom tvoria pár už od strednej školy. „O chvíľu budeme mať pätnáste výročie, aj keď od svadby je tomu len 1,5 roka,“ prezradila.

Súperky preháňala na kurtoch
Viaceré úspechy dosiahla na bedmintonových kurtoch v drese Družstevníka Klenovec. „K bedmintonu som sa dostala ako osemročná práve v Družstevníku Klenovec, na ktorý mám tie najkrajšie spomienky. Hrávala som aj extraligu za Košice a neskôr za Bratislavu. Momentálne som vedená v BK Rodon Klenovec, za ktorý som naposledy hrala v druhej lige Západ ešte pred pandémiou koronavírusu. Šport mám veľmi rada. V zime sa chodíme lyžovať. Na udržanie kondície si zvyknem ráno pred prácou zacvičiť v posilňovni. Predtým som chodievala i na jumping,“ priblížila.

Na dvoch vysokých školách
Romana Juríková študovala na dvoch vysokých školách. „Magisterské štúdium v odbore bezpečnostnoprávne služby vo verejnej správe som absolvovala na Akadémii Policajného zboru v Bratislave. Súčasne som študovala na Ekonomickej univerzite v Bratislave, na ktorej mám zatiaľ ukončený bakalársky stupeň štúdia. V budúcnosti by som si chcela ukončiť aj druhý stupeň. Keďže mám malú dcérku a pracujem, tak na to momentálne nie je čas.“ Dodala, že po ukončení vysokej školy v roku 2016 nastúpila hneď do Policajného zboru. „Následne som musela absolvovať základné policajné vzdelanie na Strednej odbornej škole Policajného zboru v Pezinku. Od začiatku som zaradená na Obvodnom oddelení PZ v Rimavskej Sobote,“ objasnila Romana Juríková. Podotkla, že streľba ju baví. „Veď som narodená v znamení Strelca,“ reagovala s úsmevom. „Osobne mám radšej parkúr ako mierenú streľbu. Vždy je však čo zlepšovať. Všetko chce tréning.“

Zdroj: vobraze.sk, foto: album R. Juríkovej