Farmaceutka Diana z R. Soboty pacientom pomáha aj jednoduchým úsmevom

Pri svojej práci využíva chápavý a ľudský prístup. Medzi zákazníkmi je veľmi obľúbená. Usmievavá mladá farmaceutka Diana Kalinová ( za slobodna Bodonová) z Rimavskej Soboty rada cestuje, ale momentálne sa naplno venuje svojmu ročnému synčekovi. Niektorí si ju možno pamätáte z dvoch lekární v rimavskosobotskom centre mesta. S rodinkou trávia Vianoce, na ktoré sa tešili, v ich novom domove na zasneženom Liptove.


Tak ako každé zdravotnícke povolanie, tak aj práca farmaceuta spočíva v starostlivosti o pacienta. Podľa Diany Kalinovej (34) má práca farmaceutky aj psychologický nádych, keďže zákazníkmi sú zväčša starší a osamelí ľudia. Tí potrebujú vypočuť, najmä keď ich ťaží nejaký zdravotný problém. ,,Zistila som, že ľuďom veľmi pomôže jednoduchý úsmev. Najviac ma na tejto práci teší, keď mi pacient pri odchode poďakuje, popraje pekný deň a povie, že som bola milá,“ hovorí Diana, ktorá sa vydala do farmaceutickej rodiny. Jej manželom je podnikateľ Michal Kalina ml.

Mamička jednoročného synčeka sa však pre farmáciu rozhodla už počas štúdia na Gymnáziu Ivana Kraska v Rimavskej Sobote. Tam ju zaujal predmet chémia. Ten ju podľa jej slov veľmi bavil aj vďaka učiteľke Márii Nociarovej. Tým, že Diana bola svedomitou študentkou, štúdium jej nikdy nerobilo zásadné problémy. Aj keď sa istý čas pohrávala s myšlienkou stať sa plastickou chirurgičkou, spätne svoje rozhodnutie byť farmaceutkou neľutuje.

Jej veľkou vášňou bolo donedávna cestovanie a spoznávanie nových miest po celom svete. Hovorí, že pred narodením syna cestovali s manželom pomerne často a pravidelne. Najviac jej učarovala Kostarika. Tú stihli navštíviť ešte pred narodením synčeka. ,,Bola to krásna krajina, ktorá mala úžasnú prírodu. Mala všetko, čo si človek dokáže predstaviť, od morí po lesy a rôzne živočíchy,“ dodáva Diana, ktorá venuje svoj voľný čas predovšetkým rodine. Najradšej ho trávia dlhými prechádzkam v prírode a kočíkovaním. V okolí Rimavskej Soboty medzi jej obľúbené miesto patrí Kamenný Janko. „Je to blízko pri meste a trávila som tam dosť času. Dobre sa tam dá vyvetrať hlava,“ poznamenala s úsmevom.

Diana momentálne viac času trávi a žije aj s rodinkou v Liptovskom Mikuláši, kde sa pripravovali na ich prvé spoločné Vianoce. Varenie nepatrí medzi jej najobľúbenejšie aktivity, no na sviatky si dá záležať. Na štedrovečernom stole u nich nesmie chýbať vianočná kapustnica, zemiakový šalát a koláče. ,,Keď sme boli s bratom deti, tak nám rodičia po štedrej večeri zazvonili zvončekom. Vtedy sme vedeli, že nastal čas ísť rozbaliť darčeky, ktoré priniesol Ježiško,“ spomína. Túto tradíciu chce rovnako zachovať aj pre svojho syna, aby aj on čo najdlhšie veril vo vianočné zázraky.

Zdroj: vobraze.sk