Anna Agócsová preukazuje zručnosť pri vyšívaní

Anna Agócsová (vľavo)

Vyšívanie je jej vášňou. Anna Agócsová z Hajnáčky uchováva výšivky na plátne po svojej mame a starej mame, ktoré ju už od malička viedli k tomuto remeslu. Inšpiráciu čerpá z tradičných vzorov, ktorými šperkuje svoje ručne vyšívané výrobky z textilu. Vyšíva rôzne oblečenia, módne doplnky a iné textílie.

Anna sa k šitiu dostala už ako malé dievčatko, keď mala len šesť rokov. „Len si pamätám, že stará mama mi strčila do ruky kus plátna a ukázala, ako treba šiť a ako sa vytvárajú krížikové vzory a mne sa to už vtedy veľmi zapáčilo,“ hovorí pre vobraze.sk o svojich úplne prvých začiatkoch šikovná remeselníčka. Šitie ju sprevádzalo celý život. Ako dievča si vyšívala rôzne kúsky sama pre seba. No keď sa vydala a narodili sa jej deti, nemala toľko času sa venovať vyšívaniu. Ku svojej veľkej záľube si znova našla cestu pred desiatimi rokmi. „Išlo to tak pomaličky postupne. Najprv som vyšívala len pre seba a rodinu, potom pre známych a kamarátov, až to nabralo väčšie rozmery,“ vysvetľuje Anna Agócsová, ktorá sa vyšívaniu stále venuje len popri práci a domácnosti.

Inšpiráciu čerpá z tradičných vzorov, ktorými šperkuje svoje ručne vyšívané výrobky z textilu. V jej ponuke má hotové výrobky alebo ich vyrobí podľa predstáv zákazníka. „Nemám problém prispôsobiť sa nárokom svojich klientov. Rada sa totiž učím nové veci, spoznávam ich a tým sa aj ja sama zdokonaľujem,“ uviedla nadaná umelkyňa. Jej najväčším potešením je, keď sa jej výrobky páčia ľuďom. Svoje výšivky aplikuje na rôzne kúsky oblečenia, alebo doplnky, či už sú to kabelky, ľanové vrecká, alebo kravaty a opasky. Jej výtvory môžu nosiť ženy, muži, ale aj batoľatá. „Mne niekedy ani nezíde na um, kde všade sa dá výšivka umiestniť. Aj kravaty som sa naučila šiť len preto, že to bola požiadavka mojej zákazníčky,“ smeje sa Anna.

Výroba trička jej trvá tri až päť hodín, no najnáročnejším kúskom bola pastierska halena. Tú vyšívala mesiace. „Bola to požiadavka od folkloristu, chcel gemerskú halenu. Nemala som najprv ani poňatie, ako to mám vlastne vyšiť. Musela som si naštudovať knižku,“ prezrádza Agócsová. Pred Vianocami mala mnoho objednávok, v januári mala zasa požiadavky na kravaty a opasky a v lete väčšinou na trhoch a jarmokoch predáva kabelky, či tričká. Vo vyšívaní jej zvykla pomáhať aj nevesta a jej mamina, ktorá je vyučená krajčírka a pomáha pri výrobe šiat, či blúzok. „Kým budem vládať, plánujem vyšívať. Stále sa mám čo učiť, chcem vedieť čím viac,“ zakončí rozhovor s úsmevom.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album A. Agócsovej