Jelšava vynikla, vyhrala v nej koalícia s účasťou OĽaNO. V okrese Poltár bodoval Smer a Hlas

V Jelšave vyhrala v sobotňajších predčasných parlamentných voľbách koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí. Je to jediné mesto v okresoch Rimavská Sobota, Poltár, Lučenec a Revúca, v ktorom mala najväčšiu podporu voličov partia okolo bývalého premiéra Igora Matoviča. V Jelšave získala koalícia s účasťou OĽaNO 30,70 percent hlasov. Druhé miesto tam obsadil Smer – SD (25,17 percent) a tretie Hlas – SD (15,41 percent).
V okresnom meste Revúca zvíťazil Smer (26,91 percent) pred Hlasom (20,30 percent) a koalíciou s účasťou OĽaNO (12,63 percent). V Tornali dominovala Aliancia – Szövetség (40,08 percent). Druhý skončil Smer (13,85 percent) a tretia koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí (13,55 percent).

V Revúckom okrese triumfovala koalícia s účasťou OĽaNO vo viacerých obciach: Lubeník, Ratková, Sirk, Muránska Dlhá Lúka, Hucín, Gemerská Ves, Kameňany, Nandraž, Licince, Turčok či Ploské. Progresívne Slovensko vyhralo v obci Muránska Huta, v Hrlici mala najväčšiu podporu voličov strana Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko a obec Sása ovládlo hnutie Sme rodina. V ďalších obciach zvíťazila Aliancia (napr. Gemer, Držkovce, Gemerský Sad, Levkuška, Otročok), Smer (Muráň, Rákoš, Ratkovské Bystré, Magnezitovce, Šivetice atď.) alebo Hlas (Chyžné, Mokrá Lúka, Revúcka Lehota či Višňové). Celkovo v okrese Revúca vyhral Smer (21,20 percent) pred koalíciou OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí (18,24 percent), tretí skončil Hlas (16,79 percent), za ktorý kandidovala i bezpečnostná technička Zuzana Nosáľová z Revúcej.

V okresnom meste Poltár zvíťazila strana Smer – SD (32,14 percent). Druhé miesto obsadil Hlas – SD (24,40 percent) a tretie Progresívne Slovensko (8,46 percent). V jednotlivých obciach Poltárskeho okresu vyhrali len dve strany, boli nimi Smer a Hlas. Smer kraľoval v obciach Kokava nad Rimavicou, Utekáč, Breznička, Zlatno, Málinec, Hrnčiarska Ves, Hrnčiarske Zalužany, Cinobaňa, Ďubákovo, Hradište, Kalinovo, Ozdín, Rovňany, Selce, Šoltýska, Uhorské. Hlas zvíťazil v obciach Sušany, České Brezovo, Krná, Mládzovo a Veľká Ves. Okres Poltár ovládla strana Smer – SD (30,91 percent) pred Hlasom – SD (23,53 percent) a Progresívnym Slovenskom (9,07 percent).

Medzi zvolených poslancov NR SR sa dostal politický analytik Igor Melicher (Smer) z Poltára. Na kandidátnej listine Hlasu sa o dôveru voličov uchádzali aj veterinárny lekár Július Balog z Poltára a stredoškolská pedagogička Karin Janišová z Poltára. Za koalíciu s účasťou OĽaNO kandidovala bývalá primátorka Poltára a súčasná mestská poslankyňa Martina Brisudová. Tá končí ako poslankyňa zákonodarného zboru. V Poltári získala táto koalícia 6,90 percent a v okrese 6,61 percent. Za KDH (v meste 4, 93 percent a v okrese 3,91 percent) kandidovala lekárka Andrea Baníková z Poltára, ale neprenikla medzi zvolených poslancov.

V Lučenci hlasovali voliči predovšetkým za Smer (23,11 percent). Druhé miesto v centre Novohradu obsadil Hlas (19,11 percent) a tretie Progresívne Slovensko (18,63 percent). Vo Fiľakove zvíťazila Aliancia – Szövetség (30,40 percent), na druhej pozícii sa umiestnil Smer (15,51 percent) a na tretej Hlas (14,61 percent). Primátor Fiľakova Attila Agócs kandidoval vo voľbách do NR SR za stranu Modrí, Most – Híd (4,39 percent v meste a v okrese 1,17 percent). V Lučeneckom okrese zvíťazil Smer (22,52 percent) pred Hlasom (18,34 percent) a Progresívnym Slovenskom (13,24 percent). Medzi zvolenými poslancami parlamentu figuruje podnikateľ Jozef Pročko z Haliče.

Zdroj: vobraze.sk, Štatistický úrad