Rodák z R. Soboty Žolnír účinkuje v divadle i v seriáloch. Na svadbách hrá na saxofóne

Rodák z Rimavskej Soboty Cyril Žolnír hrá v divadle i v televíznych seriáloch. Jeho postavy v predstaveniach sú rôznorodé. Nie je však len hercom, ale tiež moderátorom a hudobníkom. Spestruje svadby mnohým mladomanželom z pozície starejšieho. K rodnému mestu má srdcový vzťah. K umeniu vedie aj svoje deti.

Aktuálne divadelné pôsobenie
Účinkuje vo viacerých divadlách. „Momentálne hrám v predstavení Na srdci mi hraj v réžii Karola Vosátka, pričom toto predstavenie si diváci môžu vychutnať predovšetkým v Dome kultúry Ružinov v Bratislave, ale aj na javiskách po celkom Slovensku, keďže s ním chodíme aj na zájazdy. Zároveň v Modrom salóne SND ma diváci môžu stále vidieť v divadelnej inscenácii Milada, ktorá je autorskou dokudrámou režiséra Matúša Bachynca,“ uviedol pre vobraze.sk talentovaný Cyril Žolnír (40). Najčerstvejším predstavením, v ktorom hrá, je divadelná inscenácia Studňa lásky Mestského divadla Trenčín. Toto predstavenie je podľa jeho slov plné hudby, spevu, šermiarskych súbojov a smiechu. Stvárňuje v ňom postavu Štefana Zápoľského.

Jeho postavy v predstaveniach sú rôznorodé. Každú jednu však vníma ako dôležitú súčasť deja divadelnej hry, preto ku všetkým pristupuje rovnako zodpovedne. „V predstavení Na srdci mi hraj hrám postavu Anjela, ktorý odhaľuje chvíle slávy, ale aj životné drámy nesmrteľného bohéma Karola Duchoňa.“ V inscenácii Milada stvárňuje švagra hlavnej postavy.

Televízia, seriál a film
Najprv vyštudoval právo na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici a neskôr herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V minulosti sa objavil aj v seriáloch Búrlivé víno, Panelák, Kriminálka Staré Mesto II či v Rodinných prípadoch. Cyril bol dlhšiu dobu taktiež jednou z redaktorských tvárí TV Bratislava. Vzhľadom na pracovnú vyťaženosť musel na istý čas túto činnosť prerušiť. „Na prácu redaktora a moderátora som nezanevrel, keďže mi nie je ľahostajné dianie na Slovensku. Zároveň som sa vďaka tejto práci mnohému priučil a spoznal veľa zaujímavých ľudí,“ objasnil.

Počas uplynulých mesiacov však dostal viaceré príležitosti opäť si zahrať v známych televíznych seriáloch. „Tento rok som dostal príležitosť stvárniť postavu pána Poláka v markizáckom seriáli Mama na prenájom. Okrem toho som začiatkom roka hral malú postavu príslušníka ŠTB v seriáli Niekedy v Európe, ktorý by mohli diváci vidieť na obrazovkách RTVS.“ Diváci ho mali možnosť vidieť aj v seriáloch Susedia, Nemocnica či Robin.

Napriek tomu, že je súčasťou viacerých televíznych projektov, na sledovanie slovenskej seriálovej tvorby mu veľa času neostáva. „Ak sa mi však podarí „ukradnúť“ si chvíľku času pre seba, rád si zapnem TV a relaxujem pri kvalitnom filme alebo dokumente. Čo sa týka filmovej tvorby na Slovensku, v prípade, že kiná ponúkajú slovenskú novinku, rád a so záujmom si ju pozriem,“ poznamenal Cyril Žolnír.

Starejší a moderovanie akcií
Známy je tiež ako svadbový moderátor. „Funkcia starejšieho – „mladejšieho“ ma nesmierne baví. Svadba je najkrajšia rodinná udalosť, ktorej jadrom je láska dvoch ľudí. Byť toho súčasťou a vidieť úprimnú radosť, krásu a zábavu je pre mňa najväčšia odmena,“ ozrejmil. Dopyt ľudí je podľa jeho slov veľký, preto musel počas svojej kariéry odmietnuť už mnohé svadby. „Byť od mája do októbra skoro každú sobotu, prípadne piatok na svadbe, je celkom náročné a, samozrejme, je táto práca spojená aj s častým cestovaním. Z tohto dôvodu sa snažím nájsť tú správnu mieru medzi pracovnými povinnosťami, časom pre rodinu a na oddych,“ uviedol Cyril.

Svadobná sezóna sa tento rok blíži k svojmu záveru, no čaká ho moderovanie iných spoločenských akcií. „Zároveň sa v súčasnosti venujem manažovaniu a organizovaniu animačných aktivít na Slovensku,“ podotkol. Rád by sa vrátil aj k redaktorskej práci v TV Bratislava, ak na to bude priestor.

Hudba ako neodmysliteľná súčasť života
Na svadbách Cyril pravidelne hráva na saxofóne. Svojou hrou obohacuje aj iné spoločenské akcie. „Vo voľnom čase doma hrám aj na gitare a na bicie, je to pre mňa jedna z najobľúbenejších činností.“ Počúva rôznych interpretov. „Ťažko vyberať, ale určite obľubujem Led Zeppelin, The Doors. Z hudobníkov David Bowie, Lenny Kravitz, Lana Del Rey, Bob Marley, Diana Krall, ale aj Dua Lipa, Pink, či Lady Gaga. Ale nezabúdam ani na vážnu hudbu či filmovú hudbu. Zo slovenských interpretov je to Richard Müller a Jana Kirschner.“

Vo svojom voľnom čase je takisto fanúšikom kvalitnej filmovej tvorby, kníh, ale aj playstationu či šachu. „Relax je pre mňa aj práca v záhrade a okolo domu. Samozrejme, veľa času trávim so svojimi deťmi, chodíme často na bicykle, kolobežky, kúpať sa či na prechádzky s naším psíkom,“ priblížil dvojnásobný otec.

Rodinný život
Keďže podľa jeho slov majú obe detičky veľmi veľa energie aj talentu, s manželkou Martinkou sa ich snažia všestranne rozvíjať. „Je to s nimi veselé a náročné, ale zároveň krásne. Dcéra Mia chodí na klavír i balet a spolu so synom Frederikom sa venujú tiež atletike, aby sa poriadne vyšantili.“

S celou rodinou žije v Rakúsku, no pravidelne sa snaží navštevovať svoje rodné mesto. „Mojou snahou je cestovať do Rimavskej Soboty pravidelne aspoň raz do mesiaca. Rimavská Sobota je moje rodné mesto, a teda mám k nemu srdcový vzťah. Bývajú tu moji rodičia, rodina a aj veľa kamarátov či známych. Vždy keď mám možnosť sa sem vrátiť, tak sa teším. Myslím si, že sa ešte nikdy nestalo, že by som sa netešil do Rimavskej Soboty.“ V rodnom meste oslávil s celou svojou rodinou a priateľmi aj tohtoročné jubileum. Rád navštívi Kurinec, Fiľakovský hrad, Šomošku, ale lákavým je pre neho aj výlet na Kamenného Janka.

Vytrvalosť a pevná vôľa
V budúcnosti by si rád zahral postavu Cyrana z Bergeracu. Neodmietol by ani ponuku zahrať si v jednej zo Shakespearových hier. Cyril je inšpiráciou pre mladých nadaných hercov a umelcov. „Mali by si veriť a určite skúsiť herectvo alebo inú formu umenia, ak ich to láka a baví. Treba veľa čítať, pýtať sa pedagógov, prípadne skúsených a kompetentných ľudí na to, čo ich zaujíma a čo by mali robiť pre to, aby dosiahli svoj cieľ. Samozrejme, netreba vynechať ani svojich rodičov a blízkych,“ hovorí. Potrebné je podľa neho najmä pracovať na sebe a neustále sa zdokonaľovať.

„Talent je len časť úspechu. Zvyšok je tréning, získané zručnosti a skúsenosti. Dôležité je taktiež nenechať sa odradiť. Ak človek niečo chce dosiahnuť a ide za tým, tak sa mu to podarí. Treba byť len trpezlivý, pracovitý, snaživý, nestarať sa do druhých, nezávidieť im, ale robiť to, čo mám, a robiť to čo najlepšie. Výsledky v podobe úspechu a peniažkov sa dostavia,“ vyjadril sa Cyril Žolnír.

Zdroj: Simona Kántorová, foto: album C. Žolníra