Nový okresný riaditeľ PZ Ján Lás naznačil svoje zámery

Viac ako tridsať rokov už odslúžil v policajnej uniforme. V Policajnom zbore zastával viaceré vedúce funkcie v R. Sobote či v Banskej Bystrici. Nadobudnuté skúsenosti chce uplatniť aj ako okresný riaditeľ Policajného zboru v Rimavskej Sobote. Ako sme už informovali, päťdesiatnik Ján Lás bol za riaditeľa vymenovaný od 1. októbra.  „Spĺňal som kvalifikačné predpoklady, tak som sa prihlásil na voľné miesto a dostal som dôveru od nového krajského riaditeľa Jozefa Levčíka,“ povedal pre vobraze.sk nový okresný riaditeľ. Doteraz bol riaditeľom odboru kriminálnej polície v R. Sobote. V súčasnosti okresné riaditeľstvo patrí v úspešnosti objasňovania trestných činností dlhodobo na popredné priečky na Slovensku. Tento stav sa bude Lás snažiť udržať, aj keď to podľa jeho slov nebude jednoduché v súčasnej dobe a zhoršujúcej sa ekonomickej situácii. 

Podľa jeho slov začínal na dopravnom inšpekoráte a potom postupne prešiel viacerými funkciami.
Na poste okresného riaditeľa už raz bol, približne pred desiatimi rokmi. Chce nadviazať na toto obdobie? „Je ťažko nadväzovať na to, čo bolo pred rokmi. Bezpečnostná situácia sa zmenila a sú tu nové formy páchania trestnej činnosti – najmä ekonomickej, ktorá sa presunula do virtuálneho priestoru,“ hovorí Ján Lás. V tom čase neboli rozšírené napríklad bitcoiny alebo podobné virtuálne meny. „Musím reflektovať na súčasnú situáciu a musím nastaviť moje rozhodovanie, kontrolnú činnosť a vedenie policajtov tak, aby sme zvládali činnosti, ktorá nám vyplývajú z tejto bezpečnostnej situácie. Kontinuálne chcem nadviazať na to, čo som robil aj predtým. U mňa je vždy na prvom mieste odbornosť, vzájomná úcta, služobná zdvorilosť, kolegialita tak, aby sa na pracovisku robilo v dobrom prostredí alebo v dobrej atmosfére. Potom to ide ľahšie,“ hovorí Lás. Zároveň zdôraznil, že dôležitá je každodenná činnosť aj radových policajtov, ktorá keď sa vykonáva zodpovedne, tak pomáha vyššiemu útvaru v ďalšom objasňovaní prípadov. 

Polícia už aj v okrese R. Sobota sa stretáva s prípadmi migrantov, vydieranim kvôli zaslaným intímnym fotkám či podozrivymi e-mailami, tzv fishingom. Obeti príde falošný e-mail, ktorý užívateľa naviguje, aby zaplatil falošné faktúry, alebo mu rovno vybielia účet. Peniaze často končia na zahraničných účtoch, mimo Európy, kde nastáva problém s dokazovaním. „Preto vidím priestor v dobrej prevencii a opatrnosti, aby sa dalo skôr zabrániť páchaniu trestnej činnosti, ako potom riešiť dôsledky,“ upozorňuje Lás.

Z dlhodobého hľadiska objasnenosti násilná trestná činnosť klesá v okrese Rimavská Sobota. „Hodnotím to ako pozitívny trend a v rámci Slovenska sme stále v prvej desiatke,“ hovorí a dodáva, že objasnenosť v Rimavskosobotskom okrese je na úrovni 75 percent. Ako dodal, stopercentnú úspešnosť majú napríklad v prípade lúpeží už niekoľko rokov za sebou. Naopak, vrásky na čele policajtom robí dopravná situácia a najmä alkohol či iné návykové látky u vodičov za volantom. „Je to úsek, ktorý nás momentálne ťaží najviac. Musíme tam prijať zmysluplné opatrenia, aby sme sa to pokúsili zvrátiť,“ povedal Lás.

V prevencii sa podľa jeho slov zameriavajú na aktuálne problémy a myslia aj na vzdelávanie policajných zložiek do budúcna. Obzvlášť ho mrzia prípady, kedy seniori prídu o úspory. „Tu sa snažíme už dlhú dobu v rámci možností poukazovať na niekoľko foriem, páchateľmi používaných legiend, ktoré sa opakujú a seniori im často naletia,“ podotkol. 

Aký štýl riadenia preferuje? „Nechcem, aby to vyzeralo nejako vzletne, ale chcel by som, aby heslo na služobných autách – pomáhať a chrániť, nebol len nápis na aute. Ale aby to bola realita a občania mali naozaj pocit, že keď prídu na políciu, tak polícia je tu preto, aby sa snažila ľuďom pomôcť a ak sa im stala nejaká krivda, domôcť sa spravodlivosti. Tú časť, ktorú má polícia na starosti, aby si spravila poriadne. Aby potom prokurátor alebo sudca mohol spravodlivo rozhodnúť vo veci a uložiť páchateľovi zaslúžený trest,“ zdôraznil Ján Lás.
 
Novému okresnému policajnému šéfovi záleží aj na dobrých vzťahoch nielen v rámci PZ, ale aj so všetkými ostatnými inštitúciami, s ktorými spolupracujú, čiže okresná prokuratúra, okresný súd, predstavitelia štátnej samosprávy, s primátormi či starostami ak bude treba riešiť nejaký konkrétny problém kvôli bezpečnosti občanov a bude to v kompetencii polície. „Tieto vzťahy sa nám v minulosti osvedčili a pomohli vyriešiť viaceré problémy, napríklad s drogou Herba, ktorá sa k nám dostala cez Maďarsko,“ naznačil. 

Okresné policajné riaditeľstvo v Rimavskej Sobote má nového šéfa

Zdroj: vobraze.sk