Tornaľskú Gemerku prevádzkujú 20 rokov. Známa je aj za hranicami

Minerálnu vodu Gemerka plnia do fliaš pri meste Tornaľa už 20 rokov. Počas tohto obdobia ju pod týmto názvom spoznalo veľa užívateľov aj v zahraničí. Miestni obyvatelia ju nazývajú jednoducho pod názvom šťavica. Gemerka patrí medzi viacero minerálnych vôd, ktoré sa dajú v okresoch Rimavská Sobota či Revúca načapovať aj voľne. Vyviera neďaleko plničky pri parku Zoltánka. Je osviežujúca a má blahodárne účinky na ľudský organizmus. Jej história siaha až do roku 1957, kedy bol prvýkrát robený hydrogeologický prieskum. Z vrtu RH-1 z hĺbky 100 metrov vyvierala voda s teplotou bezmála 18 stupňov Celzia. Ďalší vrt s oficiálnym názvom ŠB-12 prišiel v 1965-tom roku a bádanie po minerálnych vodách dovŕšili v 1988-tom roku s vrtom HVŠ-1.

Závod postavila spoločnosť Budiš na zelenej lúke. Prevádzkáreň prešla tromi rozvojovými investičnými etapami. Poslednú, týkajúcu sa rozšírenia kapacity, ukončili v januári tohto roku.

Návštevníka privíta malá administratívno-výrobná budova, ktorá je obkolesená hangármi skladových priestorov. „Čerpáme vodu z prameňov ŠB-12 a HVŠ-1 fakticky od roku 2001, ale plynule sme v prevádzke od 2003. Plníme do nami vyrobených tu vylisovaných – vyfukovaných PET fliaš s obsahom pol, jeden a pol a tiež do dvojlitrových. Voda má veľmi dobré zloženie – pomer 1:3 (horčík:vápnik) je daný prírodou, čo má blahodárne až liečivé účinky pre ľudský organizmus. Vďaka tomu sme získali dobré meno aj za hranicami a môžem potvrdiť, že s odbytom v súčasnej dobe nemáme problémy. Naša ročná produkcia dosahuje cca 30-35 miliónov fliaš,“ priblížil pre vobraze.sk vedúci prevádzky Anton Straňák.

Na stene v jeho kancelárii upúta pozornosť zarámovaný dokument z 18-teho storočia, ktorá sa v latinčine zmieňuje o tom, že v Gemerskom regióne veru už vtedy existovali bohaté minerálne pramene. Potvrdzujú to vykonané merania a geologické bádania s dobovými prostriedkami. Na základe tohto dokumentu majú firemnú tabuľu „Gemerka – anno 1769 Prírodná minerálna voda“.

Vo výrobnej hale sa monotónne krúti plnička s PET fľašami. Naplnené fľaše sú obaľované a uskladnené na paletách v skladových priestoroch. Podľa vedúceho prevádzky plnia aj ochutené minerálne vody, ktoré dodávajú v sýtenej, jemne sýtenej a tichej verzii. „Našu vodu predávajú skoro všetky obchodné siete na Slovensku a v Českej republike a cez jednu našu spoločnosť sme sa objavili už aj na maďarskom trhu. Tornaľská prevádzkáreň počas svojej dvadsaťročnej existencie prešla s tromi rozvojovými investičnými etapami. Poslednú sme ukončili v januári tohto roku a vďaka tomu v súčasnej dobe už neplánujeme ďalšie rozšírenie kapacity. Aj po kvalitatívnej aj po kvantitatívnej stránke máme terajší stav stabilný a vyhovujúci,“ skonštatoval Straňák, ktorý sa po dvoch rokoch, dôsledkom organizačných zmien, vrátil do tornaľskej fabriky. Dokopy si v nej odkrútil vyše desať rokov.

Fabrika v súčasnosti zamestnáva takmer tridsať tornaľských zamestnancov, čo pre malé mestečko a pre tento ťažko skúšaný región znamená veľa.

Text a foto : text a foto Laco Polgári (redakčne upravené)