Sklenené poháre vyrobené v Katarínskej Hute používajú vo svetových leteckých spoločnostiach

Sklárne spoločnosti R-Glass Trade v Katarínskej Hute v okrese Poltár exportujú svoje výrobky takmer do celého sveta. Jedna z aktuálnych zákaziek úžitkového skla smeruje aj pre letecké spoločnosti Emirates Airlines či americkú leteckú spoločnosť Delta Air Lines. Ako pre vobraze.sk ďalej povedal podnikateľ a zakladateľ lučeneckej spoločnosti R-Glass Trade Ján Riečica, sú takmer stopercentným exportérom a na Slovensku zostáva veľmi málo sklenených výrobkov. Priblížil, že za približne desať rokov, čo sa tomu v sklárňach venujú, sa im podarilo dostať asi takmer všade na svete. Sklo vyrábajú na objednávku, ale podieľajú sa aj na spoločných nových výrobkoch. 

Hodnota skla podľa jeho slov rastie pri tenkostenných výrobkoch. „Čím urobíte sklo tenšie, tým je hodnotnejšie. Aj vínové poháre preto majú svoju hodnotu,“ hovorí a dodáva, že ako firma so svojimi sklármi patria medzi top firmy, ktoré toto vedia robiť a majú aj vlastnú receptúru. Zameriavajú sa na výrobu pohárov bez stopky. No šikovní sklárski majstri pracujú aj v oblasti tradičnej ručnej tvorby. 

V Katarínskej Hute podľa Riečicu majú 180 pracovníkov. Podnikateľa Riečicu svojím prístupom k práci prirovnávajú k „slovenskému Tomášovi Baťovi“. Ako hovorí, až pri návšteve sklární si ľudia uvedomia, čo je to sklo a ako sa vyrába.

 
Sklárne spolupracujú so strednou školou v Poltári

Podotkol, že nadviazali spoluprácu so Spojenou školou v Poltári. Naznačil, že by možno nebolo na hanbu vrátiť sa do čias, keď sklárstvo dobre fungovalo. „Nemôžeme držať sklárske tradície bez toho, že nebudeme mať nových zamestnancov, sklárov. Musíme ich začať učiť,“ hovorí Riečica, ktorému napríklad chýba dôraz na sklársku profesiu, ktorú sa nepodarilo zatiaľ zapísať do dedičstva Unesco. „V týchto dňoch to dobiehame a som presvedčený, že do roka sa to už podarí,“ dodal.

V Poltári chcú oživiť skrachovanú výrobu skla

Svoje pôsobenie spoločnosť R-Glass Trade plánuje rozširovať aj do Poltára, kde odkúpili bývalé sklárne. Riečica naznačil, že veci nejdú hneď automaticky a rýchlo. „Ľudia sú nedočkaví, že kedy to spustíme. Kým však len vyrobia pec, ktorú potrebujeme, tak to trvá dva roky,“ naznačil. Dodáva, že sú naklonení aj myšlienke a spolupráci s mestom, aby v bývalých kancelárskych priestoroch vznikli nájomné byty. Považuje to za potrebné, aby ľudia, ktorí prídu za prácou, alebo sa v Poltári vyučia sklárskemu remeslu, mali kde zostať bývať a neodchádzali preč. 

Ján Riečica bol neoddeliteľnou súčasťou Medzinárodného študentského sklárskeho sympózia Novohrad, ktoré sa konalo minulý týždeň. „Je našim skvelým partnerom aj do budúcna,“ zdôraznila spolumajiteľka objektu Stará škola Kokava Silvia Hroncová, bývalá ministerka kultúry. V sklárňach v Katarínskej Hute prebiehala tvorba väčších diel. So študentmi boli v dennodennom kontakte a veľa sa im podarilo urobiť. Veľa vecí študenti aj nakreslili, ale v praxi prišli na to, že sa to presne nedá urobiť. „A tam začína improvizácia, to bolo to pekné,“ naznačil Riečica, ktorý je rád, že majú spoluprácu aj so Starou školou, kde prebiehala aj vernisáž a ukážka výroby menších sklenených výrobkov.  

Diela vytvorené počas sympózia vystavili v Kokave i v Jablonci nad Nisou

Vystavené diela zostávajú v priestoroch Starej školy v Kokave nad Rimavicou a budú aj súčasťou výstavy Príbeh skla 4, ktorej vernisáž bude 21. júna. Potrvá do konca októbra. Podľa slov Silvie Hroncovej autori počas týždňového sympózia vytvorili niekoľko pekných diel.

Tie budú práve prvým prepojením umenia súčasnosti s históriou sklárstva, ktoré sa v regióne vyrábalo. Teraz sú vystavené v spomínaných rekonštruovaných muzeálno-galerijných priestoroch v Kokave nad Rimavicou. „Tvorili tu vysokoškolskí študenti zo šiestich krajín s profesormi. Vytvárali diela na tému novohradský kalich, inšpirovaný historickým dizajnom zo sklárni v Katarínskej Hute a Zlatne,“ priblížila. Kurátormi výstavy sú Patrik Illo z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a Petr Nový, jeden zo skvelých znalcov sklárskej histórie československého sklárstva, z Múzea skla a bižutérie v Jablonci nad Nisou, kam poputujú tiež niektoré vytvorené diela.

Zdroj: vobraze.sk, foto: R GLASS Katarinska Huta