V R. Sobote otvorili prvé ihrisko Lidl Čistinka. Na lavičkách je báseň Heviera + foto a video

Na lavičkách nového ihriska od spoločnosti Lidl SR nájdeme báseň spisovateľa Daniela Heviera. K otvoreniu oddychovej zóny Lidl Čistinka došlo dnes, v prvý prázdninový deň. Ihrisko je historicky prvé, ktoré bolo otvorené na Slovensku. Soboťania ho získali hlasovaním, keď pozbierali vyše 200 tisíc hlasov.

„Napísal som veľa kníh, mám veľa pesničiek, ale iba teraz som sa dožil na staré kolená svojej lavičky, kde sú moje verše,“ povedal na otvorení Daniel Hevier, ktorý básničku aj zarecitoval. Ako spomenul, potešilo ho, že práve v R. Sobote dnes v sobotu otvárajú Čistinku. Podľa jeho slov svojho času navštevoval Rimavskú Sobotu niekoľkokrát za rok, keď boli Letavy ešte na Kurinci, neskôr tu našiel mnoho priateľov a blízkych ľudí.

„Je to úžasný pocit, že sa nám v R. Sobote spoločne takéto niečo podarilo dosiahnuť a že sme sa dokázali spojiť,“ povedala pre vobraze.sk Nadežda Garayová, ktorá patrí k iniciátorom hlasovania. Do popredia však dala mená ako Betka Folková, Andrejka Fekiačová, Denisa Čomajová, Michaela Stanová či Timka Lámerová. Viaceré z nich sa na otvorení nevedeli zúčastniť, nakoľko boli odcestované.
„Bola to fantastická súťaž, akcia, takú si ani nepamätám ešte, ani hlasovanie za Žihadielko nebolo na takej úrovni. Aj v pokročilom veku som sa k mladým babám dostala, prinieslo nám to aj životný optimizmus a som rada, že je to aj pre naše deti a vnúčatá,“ povedala Garayová. Ako spomenula, je rada, že im v závere pomáhali aj ľudia z okolitých miest.

Pri mestskej plavárni v R. Sobote tak pribudlo miesto, kde si verejnosť môže zašportovať i oddýchnuť. Dnes je na ihrisku pripravených viacero aktivít pre deti, skákací hrad či maľovanie na tvár, rôzne edukačné aj vtipné hry a súťaže pre malých i veľkých. Pri prestrihávaní pásky bol básnik, prozaik, textár, či autor literatúry pre deti a mládež Daniel Hevier, primátor mesta Jozef Šimko, vedúci spoločnosti Lidl Igor Dulina a asistovali aj deti.

Zástupcovia spoločnosti Lidl boli prekvapení, že prišlo na otvorenie toľko ľudí, aj keď v R. Sobote otvárajú tretíkrát niečo takéto podobné. „Robené je to nielen pre deti, ale vedia sa tu stretnúť ľudia, susedia na grilovačke. Celý tento park je pekný. Veríme, že sa tu ľudia budú stretávať a bude veľa zábavy,“ priblížila pre vobraze.sk Zuzana Sobotová zo spoločnosti Lidl SR. Ako poznamenala, práve táto oddychová zóna bola postavená ako prvá, nakoľko bola v prvom rade veľká účasť v hlasovaní zo strany Rimavskej Soboty. „Bolo odovzdaných krásnych vyše 200-tisíc hlasov, čo je super vec,“ priblížila s tým, že vďaka za rýchlu realizáciu patrí samospráve, nakoľko tam bola veľká administratívna úloha na ich strane, aby sa mohli do výstavby pustiť. „Rimavská Sobota bola najrýchlejšia z piatich víťazných miest, takže aj preto sme tu mohli aj ako v prvom meste začať výstavbu,“ povedala Zuzana Sobotová.

Lidl Čistinka je mestský park tvorený zo štyroch prepojených modulov. Tri z nich majú rozmer 12 x 12 m, štvrtým je multifunkčné športovisko s výmerou 15 x 15 m. Ako dodala, zabavia sa na nej aj najmenší, pod prístreškom si jedlá pripravené na griloch môžu vychutnať fajnšmekri, workoutovú zónu zas využiť mladí i starší. Na Čistinke sa nachádzajú tiež lavičky a zeleň.

Zdroj: vobraze.sk